Nasza ziemia podlaska, ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu (Jan Paweł II, 10 czerwca 1999 r. w Drohiczynie) potrzebuje młodych ludzi, przywiązanych do wartości chrześcijańskich i zaangażowanych w jej rozwój. Stąd też w głowach młodzieży z nadbużańskich terenów zrodził się pomysł na ogólnopolski projekt, wywodzący się ze źródeł rzeki Bug, ale angażujący młodych z całego kraju.
W piątek 15 lutego w budynku Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca inicjatyw realizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jedną z nich był właśnie ogólnopolski projekt edukacyjny „Bug - rzeka życia. Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”, którego liderem jest KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Drugim tematem przedstawionym podczas konferencji była szeroka kampania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej „Dlaczego stop narkotykom?” wspierana przez Prezydium Krajowej Rady. W piątkowej konferencji wzięli udział przedstawiciele obu przedsięwzięć oraz zaproszeni goście. Spotkaniu przewodniczył o. Maciej Kosiec OP z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Projekt „Bug - rzeka życia” reprezentowali: koordynator krajowy, a zarazem asystent KSM-u Diecezji Drohiczyńskiej ks. Andrzej Lubowicki, koordynator programowy, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ekoturystyki Roger Metelski, koordynator regionalny, prezes KSM-u Diecezji Drohiczyńskiej Rafał Siwek oraz przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Marcin Szczęsny. Gościnnie udział wzięli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Tadeusz Masiel, jako osoba wywodząca się z terenów Podlasia, wspierająca działania i inicjatywy drohiczyńskiego KSM-u, a także zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, finansującego projekt, Władysław Majka. Przedstawicielami kampanii „Dlaczego stop narkotykom?” były moderator i reżyser programu Małgorzata Ajszpur oraz wojewoda lubuski Helena Hatka. Ze strony mediów w konferencji uczestniczyli dziennikarze zaproszeni przez Katolicką Agencję Informacyjną, reprezentujący prasę i różne rozgłośnie radiowe. Podczas konferencji zostały przedstawione założenia, cele i planowane rezultaty projektu. Po prezentacji padły pytania od dziennikarzy i były udzielane wywiady.
Głównym celem spotkania reprezentantów projektu „Bug - rzeka życia. Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju” z mediami było przedstawienie tej inicjatywy oraz ukazanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jako organizacji kościelnej, która przez swoje działania wspiera i rozwija młodych ludzi w różnych dziedzinach życia. Celem projektu jest wykształcenie grupy liderów ze środowiska KSM-u, sympatyków i przyjaciół stowarzyszenia, a także młodzieży zainteresowanej tą inicjatywą. W czasie projektu młodzi ludzie będą nabywać umiejętności organizacyjnych, a także będą podlegali procesowi kształcenia budzącemu myślenie twórcze i kreatywne. Projekt ten jest doskonałą okazją do formacji w aspekcie organizacyjnym członków zarządów diecezjalnych i kierownictw parafialnych, młodzieży zaangażowanej w prowadzenie biur KSM-u. Uczestnicy projektu będą nabywali kompetencje w dziedzinie profesjonalnego organizowania i prowadzenia szkoleń. Powyższe umiejętności pomogą kształtować młodzież, która później swoje doświadczenie będzie mogła przenosić na prowadzenie grup młodzieżowych.
Przez przeprowadzenie cyklu szkoleń autorzy przedsięwzięcia stawiają na wszechstronną aktywizację młodzieży w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Projekt zakłada po pierwsze stworzenie wieloetapowego systemu szkoleń, który jednocześnie umożliwi przechodzenie z poziomu krajowego do regionów oraz uwzględni przechodzenie od teorii do praktyki, po drugie - szczególny nacisk położono na praktyczny wymiar szkoleń, których efektem będzie opracowywanie praktycznych inicjatyw w regionach, realizowanych przez uczestników szkoleń pod okiem prowadzących zajęcia. Program szkoleń obejmuje tematykę z zakresu zarządzania środowiskiem, ekologii i edukacji ekologicznej, rolnictwa ekologicznego oraz ekoturystyki. Plan zajęć opracowany został w sposób umożliwiający przechodzenie od teorii, przez warsztaty, do realizacji własnych projektów. Szkolenia odbywać się będą w czterech etapach. Pierwsze, krajowe, odbędą się w Sokołowie Podlaskim, a ich celem będzie m.in. wyłonienie liderów grup, którzy spełnią istotną rolę w kolejnych etapach projektu. Druga część to zajęcia w regionach, skupiające młodych w czterech ośrodkach: Krakowie, Sokołowie Podlaskim, Toruniu i Zielonej Górze, obejmujące tematykę ze szkoleń krajowych, wzbogaconą o zagadnienia lokalne. Te dwa etapy zakończy realizacja warsztatów praktycznych. Kolejnym szczeblem będą praktyczne zajęcia terenowe w okresie wakacyjnym podczas spływu kajakowego oraz ogólnopolskiego rajdu rowerowego wzdłuż wschodniej granicy Polski. Część edukacyjną projektu zakończą szkolenia specjalistyczne dla liderów grup, tworzących w przyszłości ośrodki inicjatyw środowiskowych. Całość projektu oparta jest na nauczaniu Kościoła i Katolickiej Nauce Społecznej.
Niniejszy projekt powstał z doświadczeń współpracy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz czterech organizacji związanych z ekologią. Do projektu wniosą one swoje wieloletnie doświadczenie i wesprą go od strony merytorycznej i organizacyjnej. Są to: Centrum Informacji o Środowisku przy Ministerstwie Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Regionów, Powiatów i Gmin Nadbużańskich, Stowarzyszenie Rozwoju Ekoturystyki oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji. Inicjatywa koordynowana jest przez biuro krajowe projektu w Sokołowie Podlaskim oraz przez cztery regionalne biura w Krakowie, Zielonej Górze, Toruniu i Sokołowie Podlaskim. Projekt ma zasięg ogólnopolski i trwać będzie do końca marca 2009 r. Rekrutacja do szkoleń regionalnych trwa do wyczerpania miejsc!
Szczegółowe informacje o projekcie w Biurze KSM-u Diecezji Drohiczyńskiej przy ul. Lipowej 84 w Sokołowie Podlaskim, tel./fax (0-25) 787-74-11,
Młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zapraszają do włączenia się w dzieło rozwoju i troski o piękno polskiej ziemi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu