Takie oddziały otwarto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oraz Wojewódzkim Centrum Kotliny Jeleniogórskiej.
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreśla, że oddział buforowy to „swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa” dla szpitali i personelu. – Chcemy, by pacjenci przebywający w szpitalach z powodu innych chorób czuli się bezpiecznie i by byli bezpieczni. Oddziały buforowe mają ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych – podkreślił wicemarszałek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
Reklama
W Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oddział buforowy został wydzielony z oddziału chirurgii dziecięcej. Chirurgia dziecięca nadal działa i przyjmuje pacjentów. – Usytuowanie oddziału to decyzja nieprzypadkowa. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce. Oddział znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u, intensywnej terapii i interny. To niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta oraz dla sprawnej pracy personelu – komentuje dyrektor szpitala Anna Płotnica-Mieloch. Oddział dysponuje 8 łóżkami. Planowane są jeszcze dwa dodatkowe miejsca. Dla pacjentów oddziału szpital wydzielił osobną windę. Pacjentami zajmować się będzie zespół lekarzy oraz pielęgniarek z oddziału internistycznego. Szpital dysponuje również oddzielnym budynkiem dla pacjentów COVID-19+ z liczbą 45 łóżek, 5 miejscami dla pacjentów pozytywnych na oddziale intensywnej terapii, 4 miejscami na neurochirurgii oraz 4 na kardiologii.
– Oddział buforowy służy do zabezpieczenia tzw. białej części szpitala. Pacjenci przebywają tam tylko do czasu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia koronawirusem. W momencie wykluczenia choroby przekazywani są do dalszego procesu leczenia na część białą szpitala. W przypadku potwierdzenia zakażenia przekazywani są do części zakaźnej, która znajduje się w tzw. małym budynku przy legnickim szpitalu. Pacjenci nie będą przebywać tam długo – jedną, półtorej doby, z uwagi na to, że w legnickim szpitalu uruchomione zostało również laboratorium, które ma możliwości wykonywania badań w kierunku COVID – mówi dyrektor szpitala. I dodaje: – Chciałabym również poinformować mieszkańców Legnicy i regionu, że od przyszłego tygodnia będziemy powoli odmrażać przyjęcia planowe. W tym celu będziemy otwierać planową Izbę Przyjęć i każdego dnia – co zostanie podane do publicznej wiadomości na stronach internetowych szpitala – lekarze z poszczególnych oddziałów będą kwalifikować pacjentów do zabiegów planowych. Oczywiście, będą pobierane próbki w kierunku COVID w celu zabezpieczenia zarówno pacjentów, jak i personelu mojego szpitala. W momencie uzyskania wyniku pacjenci będą poddawani kolejnemu procesowi leczenia w szpitalu.
Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej
Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej również utworzyło oddział buforowy, który powstał w miejscu pediatrii. Wybór miejsca też nie jest przypadkowy, gdyż w pobliżu znajduje się SOR. Pediatria natomiast została przeniesiona. Oddział ma osobne wejście – co jest równie istotne – i dysponuje 10 miejscami. Pacjenci są pod opieką specjalnego zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego, wspomaganego przez lekarzy z SOR-u. Oddział wyposażony jest w dwa aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu. – Oddział buforowy powinien być w każdym szpitalu i widać taki trend. Robimy to po to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo pacjentów dodatnich w innych częściach szpitala. Chcemy wręcz wyeliminować taką możliwość – dodaje Nikolaj Lambrinow dyrektor WCSKJ.
– Oddziały buforowe pełnią istotną rolę w walce z koronawirusem. Są wsparciem dla szpitali jednoimiennych, do których trafiają pacjenci z całego województwa. Ważne jest, by wszystkie ogniwa ochrony zdrowia, które walczą z COVID-19 uzupełniały się i tworzyły jedną dobrze działającą całość. Wówczas łatwiej pokonamy koronawirusa i powrócimy do normalności – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.