Co po pandemii?
Pandemia trwa. Walka z nią trwa. My trwamy. W długim czasie izolacji wielu z nas zadaje sobie tytułowe pytanie. Czy czasy „po” zmienią nasze spojrzenie na świat. Czy zmienimy naszą hierarchię wartości? Te pytania zadał także papież Franciszek w odręcznym liście do hiszpańskiego magazynu „Vida Nueva” (17 IV 2020): „Czy będziemy skłonni zmienić styl życia, który pogrąża tak wielu w ubóstwie, promując i zachęcając do prowadzenia bardziej umiarkowanego i ludzkiego życia, które umożliwia sprawiedliwy podział zasobów? (...) Czy globalizacja obojętności będzie nadal zagrażać i wytyczać naszą drogę… Niech lekarstwem będą przeciwciała sprawiedliwości, miłości i solidarności. Nie bójmy się żyć alternatywą cywilizacji miłości, która jest cywilizacją nadziei: przeciwko udręce i strachowi, smutkowi i zniechęceniu, bierności i zmęczeniu. Cywilizacja miłości jest budowana codziennie i nieprzerwanie. Wymaga to zaangażowanego wysiłku wszystkich. Potrzeba do tego wspólnoty” (tłumaczenie: Krzysztof Ołdakowski SJ).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Własnej odpowiedzi na powyższe pytania trzeba szukać oczywiście w sobie, ale wspólnota jest w tym bardzo przydatna, a może nawet nieodzowna? Nie wiemy jak rozwinie się pandemia, jakie będą kroki podejmowane przez rządy. Mówi się o kolejnym szczycie zachorowań na jesień, ale mówi się także o mocno zaawansowanych pracach nad szczepionką. Tak czy inaczej złagodzeń dotyczących zakazu większych zgromadzeń nie możemy się w najbliższym czasie spodziewać. Wspólnota, o której mówi Papież, musi być innego rodzaju, musi być przede wszystkim „duchowa”.
Bardzo pozytywną wiadomością są wyniki badań nad naszą polską „modlitewnością”. Wzrasta liczba modlących się i planujących modlić się częściej. W ten właśnie sposób tworzymy „Wspólnotę Ducha”. Każda pomoc w tej modlitwie jest nieoceniona. Wśród wielu istniejących narzędzi cyfrowych, portali i aplikacji, my polecamy „Magnificat” w wersji polskiej. Można znaleźć tu codzienne propozycje modlitwy porannej i wieczornej, teksty codziennej Mszy Świętej, codziennych medytacji i inne teksty pomocne w modlitwie.
Oby Duch Święty, którego uroczystość Zesłania przeżywać będziemy na koniec maja, zechciał umocnić nas i błogosławić nam w tej wspólnotowej, głębokiej i regularnej modlitwie.
Matko Boża, Oblubienico Ducha Świętego i Królowo Polski, módl się za nami wszystkimi.
dk. Bogdan Sadowski
red. nacz. „Magnificat”
***
„Magnificat” jest pismem przeznaczonym do codziennego użytku, może być wykorzystywany zarówno podczas Mszy św., w modlitwie prywatnej jak i z bliskimi.
Polska edycja, w wygodnym mobilnym lub desktopowym formacie udostępnia modlitwy poranne i wieczorne, zaczerpnięte ze skarbca Liturgii Godzin, oficjalne czytania Mszy św. oraz teksty medytacji napisane przez Ojców Kościoła, klasycznych mistrzów duchowości i współczesnych autorów. Publikowane są również refleksje na temat świętych oraz eseje o arcydziełach sztuki sakralnej oraz wiele innych artykułów.
Darmową aplikację znaleźć można pod adresem https://pl.magnificat.net/stronaglowna/app