W liście, który będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w niedzielę 3 maja metropolita gnieźnieński przyznaje, że w obecnym czasie słowo powołanie odzyskuje swoje głębokie znaczenie.
„Czas epidemii w pewien sposób odkrył, kim naprawdę jesteśmy. Pokazał i na nowo uświadomił nam, kto i co faktycznie się w życiu liczy” – przyznaje Prymas Polski zapewniając o modlitwie za zmarłych i chorych oraz dziękując wszystkim, którzy w różnoraki sposób służą dziś potrzebującym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Osobne słowa podziękowania Prymas kieruje do osób konsekrowanych, młodych przygotowujących się do kapłaństwa i życia zakonnego, a także do kapłanów, którzy „w zupełnie nowej sytuacji duchowo jednoczą wiernych, będąc dla nich podporą i udzielając konkretnej pomocy”.
„Miałem już okazję przekazać to w osobistych słowach, ale chcę to również wypowiedzieć wobec całej naszej archidiecezjalnej rodziny. Dziękuję za to, że pomimo różnych trudności, jesteście dobrymi pasterzami tej owczarni, z którą cierpicie, którą pocieszacie i której służycie” – pisze abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński zachęca też młodych, aby – jeśli słyszą głos powołania – poszli za najgłębszymi pragnieniami swego serca.
Reklama
„Dzisiaj wyraźnie widzimy, jak bardzo potrzeba kapłanów z powołania, którzy niezależnie od panujących warunków, własnym życiem wskażą na Chrystusa, ukochają Kościół i staną blisko człowieka. Pomyślcie proszę o tym, gdy w czerwcu rozpocznie się kolejny nabór do naszego seminarium” – zachęca abp Polak, prosząc jednocześnie o dalszą wytrwałą modlitwę o powołania i za powołanych.
„Szczególną modlitwą obejmijmy pięciu diakonów – Adama, Jakuba, Marcina, Michała i Ryszarda, którzy 30 maja przyjmą święcenia kapłańskie. Ze względu na obecną sytuację tego dnia w katedrze towarzyszyć im będzie jedynie najbliższa rodzina i wspólnota seminaryjna, niemniej jako Kościół gnieźnieński dajmy im odczuć naszą duchową bliskość, a następnie przyjmijmy ich z otwartością we wspólnotach parafialnych, do których zostaną posłani” – prosi arcybiskup gnieźnieński.
Na koniec Prymas Polski przypomina o majowej modlitwie do Matki Bożej, w którą w tym roku włączymy szczególne wołanie o ustanie epidemii, a także o deszcz „tak bardzo potrzebny, by nie zabrakło chleba naszego powszedniego, o który prosimy w codziennym pacierzu”.