Przedstawiając w Izbie Deputowanych informację na temat kolejnych kroków rządu w związku z kryzysem na tle koronawirusa, Conte wyjaśnił, że kwota 25 mld euro zostanie przeznaczona na świadczenia "postojowe" dla osób zatrudnionych w zamkniętych z powodu epidemii zakładach, zasiłki między innymi dla opiekunek dzieci i osób starszych.
Reklama
Premier poinformował także, że w ramach działań na rzecz pomocy dla pogrążonej w kryzysie branży turystycznej rodziny otrzymają specjalne dodatki do wykorzystania w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wakacyjnych we Włoszech.
Zapewnił, że jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie się poprawiać, w maju zostaną złagodzone dalsze restrykcje. Pierwsze obostrzenia zostaną zniesione 4 maja, gdy zacznie się druga faza walki z epidemią.
"Jeśli w najbliższych dniach krzywa zakażeń nie wzrośnie, złagodzimy dalej kroki, zapewniając bezpieczne otwarcie handlu detalicznego, restauracji, usług" - oświadczył Conte. Wcześniej zapowiadał, że bary i restauracje będą mogły wznowić pracę 1 czerwca.
Szef rządu uznał za "nielegalne" decyzje lokalnych władz, które przyspieszają odmrażanie niektórych sektorów.
"Inicjatywy, które wprowadzają mniej restrykcyjne kroki, nie są możliwe, ponieważ są sprzeczne z normami krajowymi, a zatem należy uznać je za całkowicie nielegalne" - oświadczył premier Włoch. Tak nawiązał do decyzji władz regionu Kalabria, które zgodziły się na otwarcie w czwartek barów, restauracji, pizzerii i cukierni pod warunkiem obsługi przy stolikach na zewnątrz.
Przemawiając w Izbie Deputowanych, premier zaznaczył, że reputacja Włoch w okresie pandemii znacznie wzrosła, co - jak ocenił - "jest zasługą nie tyle rządu, co obywateli".
"Dziękujemy im za wyrzeczenia" - dodał.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/