W dzień Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego już po raz szesnasty przeżywali będziemy Światowy Dzień Chorego. Wprowadził go Papież Jan Paweł II w 1993 r. Ojciec Święty wybrał tę datę nieprzypadkowo, ponieważ niejednokrotnie podkreślał, iż Lourdes jest wyjątkową świątynią cierpienia. Światowy Dzień Chorego jest zaproszeniem, aby pochylić się nad człowiekiem cierpiącym, przeżywającym bolesne doświadczenie w wielu wymiarach istnienia. W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego Benedykt XVI napisał, że spiesząc chorym na ratunek trzeba też im pomóc zrozumieć „zbawczą wartość własnego cierpienia”. Tegoroczne hasło: „Eucharystia, Lourdes i opieka duszpasterska nad chorymi” nawiązuje do przypadającej w tym roku 150. rocznicy objawień w Lourdes. Benedykt XVI podkreślił, że „w tajemniczej jedności z Chrystusem, człowiek, który cierpi z miłością i uległym zdaniem się na wolę Boga, staje się żywą ofiarą za zbawienie świata”. W naszej diecezji obchody XVI Światowego Dnia Chorego przewidziane są na sobotę - 9 lutego. Z tej okazji bp Adam Śmigielski SDB w sosnowieckiej katedrze przewodniczył będzie uroczystej Eucharystii, którą będzie sprawował o godz. 10 w intencjach ludzi chorych, cierpiących i w podeszłym wieku. Podczas Mszy św. kapłani udzielą sakramentu namaszczenia chorych.
11 lutego w sposób szczególny myślimy o ludziach chorych. Ewangeliczna przypowieść o dobrym Samarytaninie bardzo trafnie wyraża najszlachetniejsze uczucia i postawę człowieka, który spotyka bliźniego cierpiącego i potrzebującego pomocy. Dobrym Samarytaninem jest każdy, kto zatrzymuje się, aby zatroszczyć się o tych, którzy cierpią.
Osoby starsze, cierpiące i samotne Kościół obejmuje pomocą cały czas. To w trosce o nich w naszej diecezji działają szpitale, domy pomocy społecznej, schroniska dla bezdomnych i noclegownie, hospicja stacjonarne i domowe. W parafiach kapłani dbają o chorych, aby zostali oni zaopatrzeni w sakramenty święte, nie tylko w okresie wielkanocny i Bożego Narodzenia, ale i w pierwsze piątki miesiąca. W czasie rekolekcji, misji odprawiane są także Msze św. dla chorych oraz nabożeństwa lurdzkie. Duszpasterze dokładają wszelkich starań, by wierni umierali w stanie łaski uświęcającej - zaopatrzeni w sakramenty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu