Reklama

Jest takie miejsce... - domy pomocy dla osób dotkniętych chorobą alzheimera

11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy XVI Światowy Dzień Chorego. Hasłem tegorocznego dnia są słowa: „Eucharystia, Lourdes i opieka duszpasterska nad chorymi”. Nawiązuje się w nim do przypadającej w tym roku 150. rocznicy objawień w Lourdes. Jan Paweł II, ustanawiając ten dzień w 1992 r., powiedział, iż „ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu” (Jan Paweł II, List ustanawiający obchody Światowego Dnia Chorego w 1992 r.). W tym roku z okazji obchodów prezentujemy domy pomocy w Ptaszkach i Kukawkach dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

Niedziela podlaska 6/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne występują głównie u ludzi w podeszłym wieku. To choroba, która doprowadza do całkowitego uzależnienia chorego od opiekuna. W zaawansowanym stadium chory wymaga pełnej, całodobowej opieki i pielęgnacji: często nie potrafi już mówić, samodzielnie poruszać się, nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych, nie rozpoznaje swoich bliskich ani własnej twarzy w lustrze. Trzeba więc go ubierać, karmić, pomagać przy poruszaniu się, zmieniać pieluchy, myć. Trzeba nie tylko myśleć za chorego, ale też chronić go przed samym sobą.

Choroba dotyka też najbliższych

Choroba dotyka więc nie tylko chorych, ale również ich rodziny, opiekunów i najbliższe środowisko. W wielu wypadkach zupełnie zaburza życie rodziny. Wiemy, że najlepszą opieką jest opieka we własnym domu i we własnej rodzinie. Jednak w przypadku zespołów otępiennych przychodzi taki czas, że opiekun nie radzi sobie z opieką nad chorym. Należy pamiętać że opiekunem najczęściej jest współmałżonek, czyli osoba również w podeszłym wieku, często schorowana i nieraz słaba fizycznie. Opiekunami są też dzieci, mające swoje rodziny, pracę zawodową i nie zawsze mogące zapewnić całodobową opiekę. Krzyż choroby dotyka także osoby zupełnie samotne. W celu pomocy nie tylko chorym, ale też ich opiekunom w 1994 r. powstało Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Prowadzi ono stałą grupę wsparcia dla opiekunów, organizuje szkolenia, dzięki którym łatwiej radzą sobie oni z opieką, a także imprezy integracyjne, których celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie Alzheimera i sposobie radzenia sobie z samym chorym, własnym lękiem przed chorobą oraz poprawienie tolerancji społeczeństwa wobec ludzi starszych i chorych na tę dziwną chorobę. Stowarzyszenie prowadzi również bezpłatne badania pamięci, co jest elementem profilaktyki i wczesnego diagnozowania choroby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Całodobowy Dom Pomocy w Ptaszkach

W celu zapewniania prawidłowej opieki nad osobami, które nie mogą już być we własnym domu, stowarzyszenie otworzyło w 1999 r. specjalistyczny dom pomocy w miejscowości Ptaszki (gmina Mordy, woj. mazowieckie).
Dom Pomocy w Ptaszkach osiągnął pełną standaryzację i wpisany jest w rejestr domów pomocy Wojewody Mazowieckiego. Z uwagi na specyfikę choroby i konieczność bardzo indywidualnej opieki dom nie może być duży. Są jedynie 22 miejsca. Placówka położona jest wśród pól, z daleka od zbiorników wodnych, dużych kompleksów leśnych i ruchliwej drogi. Jest więc miejscem bezpiecznym. Duże widne korytarze, kolorowy wystrój pokoi mieszkalnych, spokojna, bezpieczna i przede wszystkim rodzinna atmosfera oraz duża posesja, na której znajduje się dom, zapewniają chorym swobodę ruchu i możliwość odpowiedniej rehabilitacji. Zapewniona jest także całodobowa opieka specjalistyczna. Zatrudnieni są: lekarz psychiatra, pielęgniarki i opiekunki pełniące całodobowe dyżury, rehabilitant, terapeuta zajęciowy i oczywiście personel pomocniczy. Nie brakuje tez opieki duszpasterskiej. Jak mówi dyrektor placówki dr Krystyna Jałyńska-Kwiatkowska, „modlitwa i stare pieśni religijne są długo obecne w pamięci chorych i stanowią ważną pomoc i wsparcie”.
Celem domu i stowarzyszenia jest nie tylko zapewnienie opieki, ale też takiej rehabilitacji fizycznej i psychicznej, która pozwala na jak najdłuższe zachowanie zdolności chorego do samoobsługi. Społeczeństwa całego świata starzeją się. Jak mówi Pani Dyrektor, „również nasze społeczeństwo starzeje się. Coraz więcej osób wymaga pomocy i opieki w domu pomocy. Codziennie odpowiadamy na telefony z całej Polski, że w naszym domu, który cieszy się ogromnym zaufaniem, nie ma wolnych miejsc.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że opiekun pragnie zapewnić swojej najbliższej, chorej osobie jak najlepsze warunki w tych ostatnich latach życia oraz że chory nie ma wiele czasu na oczekiwanie na wolne miejsce, a pomoc społeczna nie zapewnia mu odpowiedniej pomocy”.

Plany: otwarcie Domu Pomocy w Kukawkach

Stowarzyszenie prowadzi prace nad uruchomieniem nowego domu pomocy dla chorych w miejscowości Kukawki (gmina Przesmyki, woj. mazowieckie). Również ten dom nie może być domem dużym. Znajdzie w nim opiekę 25 osób z zaburzoną pamięcią.
Stowarzyszenie od 2004 r. jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu i dzięki pomocy i zrozumieniu problemu władz gminy Przesmyki udało się kupić po bardzo korzystnej cenie trzy budynki po byłej szkole z dużą posesją. Budynki przez kilka lat nie były używane i wymagają nie tylko kapitalnego remontu, ale adaptacji na potrzeby ludzi chorych, a więc takiego przystosowania i wyposażenia, które będzie spełniało wszelkie wymogi standaryzacji i będzie bezpieczne i przyjazne dla ludzi w podeszłym wieku. Planowane są: pokoje mieszkalne dwu- i trzyosobowe z łazienkami, przestronne i widne korytarze, jadalnia, pokój dzienny, gabinet zabiegowy i oczywiście całe zaplecze kuchenne, sanitarne i medyczne. Dom w Ptaszkach funkcjonuje już 8 lat. W tym czasie udało się stworzyć dom prawdziwie rodzinny i bezpieczny, taki również ma być dom w Kukawkach.
Oczywiście, największym problemem jest brak funduszy. Każda z trudem pozyskana złotówka jest wydawana rozsądnie. Niestety na potrzeby ludzi starszych tych pieniędzy jest niewiele. Choć wiadomo, że to dzieci i młodzież są naszą przyszłością, nie zwalnia to nas z obowiązku zapewnienia ludziom w podeszłym wieku godnego życia. Szczególnie wtedy gdy stają się oni całkowicie zależni od społeczeństwa, tak jak to jest w przypadku choroby Alzheimera.
Do chwili obecnej w budynku głównym przeznaczonym dla pensjonariuszy wykonano termomodernizację, wymianę dachu, adaptację wszystkich pomieszczeń na potrzeby chorych, nową instalację elektryczną. Dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wybudowano przydomową oczyszczalnię ścieków. Trwa remont budynku przeznaczonego na kotłownię. Możliwości finansowe stowarzyszenia są jednak niewielkie. Mimo wielokrotnych prób pozyskania pieniędzy z funduszy europejskich wysiłki nie przyniosły, niestety, oczekiwanego rezultatu. Jak powiedziała dyrektor, Jałyńska-Kwiatkowska, „nie poddajemy się jednak, liczymy też, jako organizacja pożytku publicznego, na pomoc społeczeństwa, które może przekazywać nam 1% podatku. Można też pomagać nam w uruchomieniu domu, wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto stowarzyszenia: 83 9194 0007 0001 6199 2000 0010, Bank Spółdzielczy w Siedlcach. Każda złotówka, którą otrzymamy, przeznaczona będzie na dom w Kukawkach. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby udało nam się pierwszych pensjonariuszy przyjąć jeszcze w tym roku”.

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera za swoją charytatywną działalność w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej nagrodzone zostało przez Starostę Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce. Otrzymało nagrodę główną Optimus Hominum Komitetu Nagrody Roku za działalność humanitarną w kategorii pomoc społeczna oraz wyróżnienie Kapituły Konkursu pod honorowym patronatem abp. Stanisława Dziwisza na najlepszą inicjatywę obywatelską pro publico bono. Założycielem stowarzyszenia, jego prezesem oraz dyrektorem Domu Pomocy w Ptaszkach jest dr n. med. Krystyna Jałyńska-Kwiatkowska.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Google namiesza na polskim rynku smartfonów

2024-05-08 07:16

[ TEMATY ]

Google

Adobe.Stock

Amerykański gigant oficjalnie wchodzi nad Wisłę z własnymi urządzeniami i uruchamia sklep online – pisze środowa "Rzeczpospolita". Dodaje, że celem ruchu światowego potentata są dwucyfrowe udziały w rynku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję