Oto kluczowe elementy ingresu.
Uroczyste wejście
Ingres (łac. „ingressus”) oznacza „wejście”. Celebracja obrzędów przekazania posługi pasterskiej nowemu biskupowi rozpoczyna się od uroczystego wejścia do kościoła katedralnego i od tego wejścia bierze swą nazwę cała uroczystość.
Procesja do kościoła katedralnego wyruszyła z plebanii. Niestety w tym czasie padało, co uczyniło ją nieco mniej okazałą. W procesji uczestniczyli: bp Stefan Regmunt, arcybiskupi, biskupi, reprezentanci prezbiterów, diakoni i inni posługujący ubrani w szaty liturgiczne, kanonicy kapituł gorzowskiej i zielonogórskiej oraz kapituł zaproszonych w strojach chórowych. Podczas procesji grała orkiestra.
W drzwiach kościoła katedralnego bp. Regmunta powitał ks. Zbigniew Samociak, proboszcz parafii katedralnej. Następnie Ksiąsz Biskup udał się na krótką modlitwę przed groby bp. Teodora Benscha i sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kanoniczne objęcie diecezji
Reklama
Z punktu widzenia prawa kanonicznego istotnym elementem objęcia rządów w diecezji jest ceremonia, w której biskup nominat pokazuje stosowne dokumenty kolegium konsultorów w obecności kanclerza kurii, zostaje odczytany list apostolski informujący o nominacji na biskupa diecezjalnego, a członkowie kolegium konsultorów stwierdzają autentyczność dokumentów i podpisują protokół kanonicznego przekazania władzy w diecezji.
W przypadku ingresu bp. Stefana Regmunta ten akt prawny odbył się na plebanii katedralnej bezpośrednio przed Eucharystią, a został zwieńczony na początku Mszy św. podpisaniem protokołu na oczach wszystkich, którzy zgromadzili się w katedrze.
Pastorał i katedra
Po podpisaniu dokumentów abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, przekazał nowo mianowanemu biskupowi zielonogórsko-gorzowskiemu pastorał i wprowadził go na miejsce, gdzie znajduje się katedra biskupia. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w kościele katedralnym.
Te symboliczne czynności podkreśliły fakt, że od tego momentu bp Stefan Regmunt jest pasterzem ludu tej diecezji i - zajmując katedrę - obejmuje misję nauczania tegoż ludu.
Homagium
Gdy już bp Regmunt z pastorałem w ręku stanął na katedrze, podeszli do niego przedstawiciele diecezji - biskup pomocniczy, przedstawiciele kapituł gorzowskiej i zielonogórskiej, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych oraz wiernych świeckich, aby złożyć homagium.
Homagium to uroczysty gest posłuszeństwa i szacunku wobec nowego pasterza. Ponieważ biskup jest widocznym znakiem obecności Jezusa Chrystusa, gest ten jest wyrazem całkowitej ufności wobec Chrystusa.
Goście
Ingres jest świętowaniem. Prawdziwe świętowanie jest wtedy, gdy uczestniczy w nim wiele osób. 19 stycznia do katedry przybyło naprawdę wielu gości. Samych biskupów było 27, a iluż księży, sióstr i braci zakonnych, iluż gości oficjalnych, przedstawicieli władz, różnych instytucji i przede wszystkim iluż zwykłych ludzi. Bo w gruncie rzeczy niezależnie od tego, jak długo przemawiają biskupi i inne osoby oficjalne (a w katedrze przemawiali naprawdę długo), to zwykli ludzie, którzy wierzą w Boga, są w Kościele najważniejsi.