Monika Łukaszów: - Ile zgromadzeń żeńskich znajduje się na terenie diecezji legnickiej?
S. Genowefa Łączak: - Na terenie naszej diecezji znajduje się 15 zgromadzeń zakonnych kontemplacyjno-czynnych, w tym 28 domów zakonnych i 1 opactwo o charakterze kontemplacyjnym. Są to: siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, Boromeuszki, Elżbietanki, Bożego Serca Jezusa, Eucharystki, Jadwiżanki, Karmelitanki, Magdalenki, Prezentki, Franciszkanki Rodziny Maryi, Salezjanki, Służebniczki Dębickie, Służebniczki Starowiejskie, Służebniczki Śląskie, Służebniczki Wielkopolskie oraz Opactwo Sióstr Benedyktynek. Łącznie na terenie diecezji legnickiej pracuje 201 sióstr zakonnych.
- Które zgromadzenie jako pierwsze pojawiło się na tym terenie i czym się zajmowało?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Jednym z pierwszych Zgromadzeń na naszych terenach jest Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Siostry przybyły z Marsylii w 1217 roku do Nowogrodźca, do klasztoru ufundowanego przez św. Jadwigę Śląską i jej małżonka Henryka Brodatego. Natomiast w 1320 r. dzięki staraniom Henryka, księcia jaworskiego i ziębickiego, powstał konwent w Lubaniu, który w niedługim czasie stał się główną siedzibą sióstr Magdalenek. W swoją wielowiekową historię Magdalenki od pokuty oprócz modlitwy wynagradzającej za grzechy świata wpisały wspaniałe dzieła posługi samarytańskiej. Z ich inicjatywy powstawały między innymi szkoły, ochronki, szpitale, na rzecz których siostry udzielały chętnie środków z posiadanych przez siebie dóbr. Obecnie siostry poszerzyły zakres swojej posługi, wspomagając Kościół lokalny w jego misji duszpasterskiej
- Jakie prace podejmują siostry zakonne na terenie naszej diecezji?
- Praca sióstr jest rozmaita. Prowadzą różnorodne dzieła, między innymi: katecheza w szkołach, dbają o zakrystie, szaty liturgiczne, obsługują organy, wypiek komunikantów, służą swoją pracą kapłanom, osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym, dzieciom i młodzieży. Pracują w Kurii Diecezjalnej, Sądzie Kościelnym, w Wyższym Seminarium Duchownym, w Centrum Formacji Charytatywnej.
- A jak wygląda procedura, kto decyduje o tym, że dane zgromadzenie rozpoczyna pracę w diecezji?
- Decyzję o rozpoczęciu posługi danego Zgromadzenia w diecezji podejmuje Biskup diecezjalny po wcześniejszym uzgodnieniu z Wyższymi Przełożonymi danego Zgromadzenia
- Jakie są plany na przyszłość, czy pojawią się nowe zgromadzenia i w jakim kierunku popłynie ich praca?
- Jak wiemy, w 2007 r. Biskup Diecezjalny powołał l Synod Diecezjalny, którego celem jest wsparcie biskupa w pełnieniu jego funkcji nauczycielskiej, liturgicznej i pasterskiej w diecezji. Wśród dziesięciu komisji synodalnych jest Komisja ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Nasza Komisja pragnie odnowić w sobie charyzmat, przyjrzeć się bliżej dokumentom Kościoła, które mówią nam o życiu konsekrowanym i stowarzyszeniach życia apostolskiego. Chcemy rozważyć powrót do początków naszych zgromadzeń, do Założycieli, chcemy na nowo przypomnieć sobie, jakie były ich założenia, jaki stawiali sobie cel, zakładając konkretną rodzinę zakonną. Wszystko po to, aby jak najlepiej spełniać swoje zadania, wyznaczone przez naszych przełożonych, a przez to owocniej współpracować z duchowieństwem diecezjalnym i katolikami świeckimi.