Z pomocy Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego im. bp. Adama Dyczkowskiego już piąty rok korzystają uzdolnieni uczniowie pochodzący z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. - Gdyby nie stypendium, byłoby im bardzo ciężko, a to wspaniałe i wyjątkowe dzieci. Uzdolnione plastycznie, językowo, matematycznie - każde ma jakieś talenty - mówi Jadwiga Dulewicz z Caritas diecezjalnej.
Połowa tegorocznych stypendystów to osoby, które kontynuują stypendium. - Żeby stypendium zostało przedłużone, trzeba stale wykazywać się dobrymi wynikami w nauce, można więc powiedzieć, że trzymają poziom, a nawet go podwyższają. Średnia ocen powyżej 4, 7 w I LO w Zielonej Górze to naprawdę świetny wynik - wyjaśnia J. Dulewicz. - Kilkoro stypendystów już rozpoczęło studia. Oni też mogą ubiegać się o stypendium na pierwszy semestr, bo potem mają już szansę na stypendium naukowe z uczelni - dodaje.
Uczniowie otrzymują miesięcznie 200 zł. - Te pieniądze wydają w różny sposób, np. na komputery, pomoce naukowe, odzież, to zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli ktoś uczy się muzyki, to przeznacza stypendium na szkołę muzyczną - tłumaczy J. Dulewicz.
Caritas diecezjalna nie tylko koordynuje działania Funduszu, ale również dba o to, by stypendyści mogli się spotykać i zdobywać nowe doświadczenia. Np. w ramach Akcji Wakacyjnej uczniowie wyjeżdżali na obozy. - Organizujemy też kwartalne spotkania stypendystów. To weekendowe spotkania formacyjne. Na te spotkania, które są prowadzone w formie warsztatów, zapraszamy ciekawych ludzi, a to sprawia, że młodzież może pogłębić i rozwijać swoje zainteresowania. Z tymi dziećmi pracuje się bardzo dobrze, są otwarte na nasze propozycje. Dzięki tym spotkaniom stypendyści mogą się też lepiej poznać - mówi J. Dulewicz.
Decyzję o tym, komu zostanie przyznane stypendium, podejmuje Diecezjalna Komisja Stypendialna powoływana przez Księdza Biskupa. Robi to na podstawie wniosków, które napływają z komisji dekanalnych. - Większość dekanatów wywiązuje się z tego zadania, ale zdarzają się niestety sytuacje, kiedy z dekanatu nie przychodzi żaden wniosek, a docierają do nas sygnały, że są tam dzieci, które mogłyby uzyskać pomoc i tej pomocy potrzebują - mówi Grzegorz Idziak, wicedyrektor Caritas diecezjalnej.
Głównym źródłem finansowania Funduszu jest ogólnodiecezjalna zbiórka przy kościołach, która odbywa się na początku października. Środki płyną też od firm i prywatnych darczyńców.
Pomóż w rozwoju naszego portalu