Listopadowe popołudnie, za oknem pierwszy przymrozek, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy gorąca atmosfera. Jedni dyskutują w grupach, inni popijają kawę wszyscy oczekują na werdykt jury. Wśród nich weteranka Festiwalu - Alicja Zelek z Legnicy jeszcze nie wie, że za chwilę okaże się laureatką pierwszego miejsca w kategorii solistów. Zapytana, dlaczego bierze udział w „Pryzmacie”, wylicza jednym tchem, że to dzięki Festiwalowi poznała wielu ciekawych ludzi, że to Festiwal uzupełnił lukę w ofercie dla śpiewającej młodzieży i że nigdy nie było tu zawziętej rywalizacji a dobra, przyjazna atmosfera. Takie było też założenie pomysłodawcy. Ks. Jan Pazgan, duszpasterz akademicki wspomina, że pięć lat temu nad morzem, podczas rekolekcji z młodzieżą, to fala wyniosła na brzeg pomysł, by na studencką nutę zintegrować młodych ludzi. Dziś Festiwal „Pryzmat” to wielkie święto młodości, to skupianie się młodych ludzi wokół piękna, a piękno to chyba najlepszy ideał dla młodego pokolenia.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że powstają nowe zespoły, że dzięki tym corocznym spotkaniom w Legnicy rodzi się powoli środowisko śpiewającej młodzieży - dodaje ks. Jan Pazgan. Studenci ten egzamin co roku zaliczają śpiewająco. Wystarczy podsłuchać jury, by wiedzieć, że nie idą na łatwiznę. Na każdą edycję Festiwalu przygotowują własny repertuar.
Pomysły przychodzą zazwyczaj w kąpieli, to co zaprezentowaliśmy to niemal efekt przyśpiewek pod prysznicem - z uśmiechem mówi Michał Olchawa z Lubina, członek grupy „AFEKT”, która w tym roku wywalczyła pierwsze miejsce w kategorii zespołów. Jedni zaczynają w kąpieli, inni w przejściu podziemnym. Tak było z legnickim zespołem „A czemu by nie”. Mateusz Jaszczuk i Roksana Makowska na dwa tygodnie przed Festiwalem założyli zespół, właśnie po to, by móc w „Pryzmacie” zmierzyć się z innymi. I choć staż mają niewielki, już mogą mówić o sukcesie. Zespół „A czemu by nie” wywalczył w swojej kategorii drugie miejsce. Z Mateuszem śpiewaliśmy najpierw w przejściu podziemnym na ulicy Złotoryjskiej w Legnicy. To była trudna publiczność, bo przechodnie potrafią reagować różnie. Kiedy jednak przystawali i zaczynali śpiewać razem z nami, zrozumieliśmy, że muzyka to coś, co daje ludziom radość, stąd decyzja o udziale w konkursie - opowiada Roksana. - Autorskie teksty zespołu „A czemu by nie” ujęły mnie do głębi i będę ich wychwalać tym bardziej, że są amatorami - nikt nigdy fachowo ich nie szkolił, jak mają śpiewać, jak komponować czy pisać teksty, ale całym sercem pozostaję przy Mateuszu Krzyku - dzieli się swoimi odczuciami Magda z Legnicy, która zasiadła wśród publiczności. Mateusz Krzyk trzy lata temu, specjalnie dla potrzeb Festiwalu, założył swój zespół. Teraz jego grupa „Szept” pracuje nad płytą, która dlatego Mateusz po raz pierwszy na Festiwalu wystąpił w roli solisty. Nie było łatwo, bo kiedy człowiek śpiewa sam na scenie, bardziej niż na walory artystyczne stawia na emocje. Dzięki muzyce Mateusz - jak sam mówi - chce ludziom przekazać to, co czuje, chce w nich pobudzić emocje, przypomnieć o uczuciach, o których być może zapomnieli, albo nie potrafią o nich otwarcie mówić. - Kiedy śpiewam o przyjaźni, o miłości, widzę, że publiczność przeżywa to razem ze mną, że rodzi się między nami więź, która daje artyście potężnego kopniaka energetycznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu