Do dawania świadectwa wiary i bycia Bożym zaczynem dla świata zachęcił Polaków, obecnych na audiencji ogólnej 12 czerwca w Watykanie papież Franciszek. Przybyli m.in. grupa księży z archidiecezji warmińskiej, obchodzących 20-lecie święceń kapłańskich oraz grupy parafialne z Bielska-Białej, Puszczykowa (archidiecezja poznańska), Kolna i Myszyńca (diecezja łomżyńska), ze Złocieńca (diec. koszalińsko-kołobrzeska) i inne.
Oto słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego po włosku do Polaków:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Przynależność do Ludu Bożego wymaga od nas, byśmy byli Bożym zaczynem dla świata. Nieśmy więc braciom orędzie Ewangelii, przypominając o bliskości Boga, o Którym wielu dzisiaj zapomina. Niech świadectwo waszego życia rodzi w sercach ludzi nadzieję, umacnia, dodaje im odwagi, budzi ducha wiary. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię. Dziękuję.
Wcześniej jeden z prałatów z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej odczytał po polsku streszczenie nauczania papieskiego:
W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty przypomniał nam definicję Kościoła jako ludu Bożego, wypracowaną przez Sobór Watykański II. Podkreśla ona, że lud Boży jest wspólnotą różną od ugrupowań religijnych, etnicznych czy kulturowych. Bóg sam, który nie jest własnością żadnego narodu, pragnąc zbawienia ludzi, nabywa dla siebie lud, kształtuje go i prowadzi. Jego członkiem zostaje się przez chrzest święty i wiarę w Chrystusa. W świecie napiętnowanym przez szatana i zło misją ludu Bożego staje się głoszenie Dobrej Nowiny, budzenie nadziei, ukazywanie, że Bóg jest mocniejszy niż zło, że jest Wszechmocny. Prawem tego ludu jest nowe przykazanie miłości na wzór Chrystusa, który umiłował nas aż do końca. Celem dążeń ludu jest Królestwo Boże, zapoczątkowane na ziemi przez Chrystusa, które ma się rozszerzać aż po krańce świata, by na końcu czasów zostało dopełnione pełnią komunii z Bogiem.