Informacja, rada i profilaktyka
Wielu z adeptów nowinek New Age, nie mówiąc już o osobach uwikłanych w nowe ruchy religijne, trafia do ośrodków oferujących pomoc ludziom poddanym psychomanipulacji. W Lublinie jednym z takich miejsc jest Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji (CPP), które przy ul. Królewskiej 10 działa dzięki inicjatywie Dariusza Kuncewicza - psychologa i terapeuty, dziś właściciela poradni psychologicznej. Przez dziesięć lat istnienia centrum przewinęło się przez nie wielu ludzi. Praca ośrodka od zawsze opierała się na bezinteresownej działalności wolontariuszy, którym nie było obojętne dobro drugiego człowieka. Gromadzili oni informacje o ruchach parareligijnych, prowadzili szkolenia dla uczniów i nauczycieli, a także służyli radą osobom poszkodowanym przez sekty oraz ich rodzinom.
Od 3 miesięcy nowym koordynatorem CPP jest Dariusz Hryciuk, teolog, który problemem sekt i nowych ruchów religijnych zajmuje się od kilku lat. W tym czasie obronił pracę magisterską poświęconą New Age, napisał kilka artykułów ostrzegających przed zagrożeniem związanym z psychomanipulacją, był członkiem pomagającego ofiarom sekt stowarzyszenia „Effatha”. Z lubelskim ośrodkiem związany jest od roku. Opowiada, że rocznie odnotowuje się w nim ok. 30-40 zgłoszeń. Najczęściej do CPP przychodzą osoby, które chcą uzyskać informacje o Misji Czaitanii czy Świadkach Jehowy, a także nowych grupach opartych na filozofii New Age. Zdarzają się jednak i trudniejsze przypadki, które wymagają dokładnego rozpoznania i indywidualnego podejścia. Pan Dariusz wspomina m.in. wizytę kobiety, członkini zboru ewangelików, która była silnie manipulowana i zmuszana do udziału w praktykach okultystycznych, odbywających się pod płaszczykiem religii protestanckiej. Pamięta też dramatyczną sprawę dzieci walczących o matkę zaangażowaną w Amway, która całe oszczędności rodziny przeznaczyła na stworzenie nowej siedziby ruchu na Ukrainie.
Potrzebni wolontariusze
Przed nowym koordynatorem stanęło trudne zadanie stworzenia zespołu wolontariuszy i zorganizowania prospołecznej pracy CPP. Zaproszenie do współpracy pan Darek kieruje głównie do nauczycieli, psychologów i pedagogów; do osób, które mają przynajmniej podstawową wiedzę o sektach. Ale tak naprawdę mile widziany jest każdy, kogo cechuje wrażliwość na drugiego człowieka i chęć pracy. Wiedza jest rzeczą do uzupełnienia, gdyż koordynator CPP planuje cykl szkoleń dla członków nowego zespołu, spotkania z osobami zaangażowanymi w pracę na rzecz przeciwdziałania psychomanipulacji, znawcami tematu i ludźmi, którzy wyszli z sekt. W CPP dostępna jest też literatura, dzięki której można poszerzyć swoje wiadomości o ruchach parareligijjnych.
Zainteresowani problematyką psychomanipulacji oraz działalnością CPP mogą odwiedzić stronę internetową
Pomóż w rozwoju naszego portalu