Przy grobie św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy skoncentrowały się główne obchody tegorocznego VII Dnia Papieskiego w Archidiecezji Wrocławskiej, trwające cztery dni. Tradycyjnie, jak co roku do patronki wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową udały się w pieszą pielgrzymkę tłumy wiernych z całej archidiecezji. Pielgrzymi wyruszyli 13 października około godz. 6.00 z katedry wrocławskiej, do Trzebnicy dotarli w godzinach popołudniowych - tam Mszy św. dla przybyłych przewodniczył bp Jan Kopiec z Opola. Również w sobotę, 13 października, przed południem zgromadzili się w sanktuarium trzebnickim ministranci, lektorzy, kantorzy, członkowie scholi liturgicznych i nadzwyczajni szafarze Komunii św. z terenu archidiecezji. Ich pielgrzymce przewodniczył bp Edward Janiak.
Głównym dniem uroczystości Dnia Papieskiego i wspomnienia św. Jadwigi była niedziela 14 października. Sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył abp Erwin Ender, nuncjusz apostolski w Niemczech. Na Eucharystii obecni byli także biskupi wrocławscy, na czele z metropolitą abp. Marianem Gołębiewskim, przedstawiciele parlamentu i województwa, opiekunowie sanktuarium Salwatorianie, przybyli księża i siostry zakonne, a także liczni wierni nie tylko z Trzebnicy, ale z całej archidiecezji. - Na uroczystości Dnia Papieskiego do Trzebnicy staramy się przyjeżdżać co roku. Czujemy się związani ze św. Jadwigą Śląska, wyprosiła dla naszej rodziny wiele łask i jest oczywiście patronką wyboru naszego Wielkiego Papieża - mówił Tadeusz Kosak, który wraz z rodziną przyjechał tego dnia do Trzebnicy z Wrocławia.
Podczas przemówienia Metropolity Wrocławskiego ogłoszony został uroczyście dekret erygujący Miedzynarodowe Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, nadany przez Rzymską Kongregację ds. Duchowieństwa w roku dla sanktuarium jubileuszowym, w 740-lecie kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej. W homilii abp Erwin Ender przypomniał postać św. Jadwigi, podkreślił także, jak wiele ta święta ma do zaoferowania współczesnemu człowiekowi, jest wzorem do naśladowania. Nuncjusz Apostolski w Niemczech zwrócił także uwagę na rolę pojednania narodów polskiego i niemieckiego: - Naród polski i niemiecki łączą się w szczególny sposób w osobie św. Jadwigi. Jej postać przypomina nam uniwersalny charakter Kościoła - powiedział abp Ender. - I właśnie w dniu liturgicznego wspomnienia patronki Dolnego Śląska został wybrany na stolicę piotrową kard. Karol Wojtyła, papież, który tak wiele zrobił dla pojednania obydwu narodów.
Po Mszy św. ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami św. Jadwigi, a w godzinach popołudniowych w bazylice trzebnickiej odbył się koncert finałowy XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Do ciebie wołam, człowieku”.
Także w niedzielę wolontariusze zbierali pieniądze na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Wielu wiernych w ten sposób oddawało cześć Janowi Pawłowi II, pomagając drugiemu człowiekowi: - Ważne są nie tylko słowa, ale także to, co robimy. W tym dniu chcemy nie tylko modlić sie w intencji beatyfikacji Papieża Polaka, ale w myśl jego nauczania chcemy ofiarować swoją pomoc bliźniemu - mówiła pani Barbara Woźniak z Trzebnicy, która razem z córeczką Hanią wspierała Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Uroczystości jadwiżańskie trwały także 15 października, kiedy w Trzebnicy młodzież duchowna Archidiecezji Wrocławskiej przeżywała „Jadwiżański Dzień Skupienia Powołanych do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego”, a 16 października, w liturgiczną uroczystość św. Jadwigi Śląskiej i 29. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił kard. Henryk Gulbinowicz. Uroczystości zakończyła procesja z relikwiami św. Jadwigi ulicami miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu