W tym roku parafia świętowała swoje 25-lecie. Jubileuszowej Eucharystii 29 września br. przewodniczył abp Stanisław Nowak - ordynariusz częstochowski.
Historia parafii zaczęła się za pontyfikatu Jana Pawła II. Ustanowił ją w 1982 r. bp Stefan Bareła. Materialnym znakiem pontyfikatu Papieża Polaka jest poświęcony przez niego kamień węgielny, wmurowany w 1987 r. Nim jednak do tego doszło parafianie modlili się przy przydrożnej kapliczce na ul. Warszawskiej, a następnie w sali remizy strażackiej przy ul. Rędzińskiej. Starania o budowę domu parafialnego i kaplicy rozpoczął drugi i dotychczasowy proboszcz ks. kan. Józef Zielonka. Kaplica mszalna została poświęcona 17 sierpnia 1987 r., a rok później abp Stanisław Nowak poświęcił budynek parafialny. W 1992 r. rozpoczęto starania o budowę kościoła, a dwa lata później poświęcono jego fundamenty. Konsekracji świątyni dokonał 5 listopada 2000 r. abp Stanisław Nowak. Jej wnętrze ma ciekawy wyraz artystyczny i zostało starannie wykończone: ołtarz główny, ambona i chrzcielnica są z granitu. Nad tabernakulum w kształcie kuli umieszczono krzyż, a na jego tle postać Chrystusa, obok rzeźby Matki Bożej i św. Piotra. Ścianę za ołtarzem głównym wykonano z białego marmuru „carara”. W dwóch ołtarzach bocznych zostały umieszczone rzeźby św. Jacka oraz św. o. Pio. Oryginalny projekt i niezwykłe piękno tak troskliwie wznoszonego Domu Bożego wzbudzają podziw gości, także z zagranicy. Podziw tym większy, że kościół, który stanowi dziś serce nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej, powstawał w polach, na oddalonym od głównej ulicy miejscu, zwanym Jackowym wzgórzem.
Uroczystość jubileuszowa była okazją do dziękczynienia za powstanie tej świątyni, za jej wymiar materialny, a przede wszystkim duchowy. „Ile w ciągu tych lat przybywało tutaj wiernych, ile dokonało się nawróceń, ile osób nakarmiło się Eucharystią odzyskując moc i siły, ile mógłby powiedzieć ołtarz, chrzcielnica, konfesjonały, sale katechetyczne” - mówił podczas uroczystości proboszcz ks. kan. Józef Zielonka.
Jubileusz parafii łączy się z obchodzoną w tym roku 750. rocznicą śmierci jej patrona św. Jacka. W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że już od wieków ten Święty jest wzorem dla wszystkich chrześcijan. Wśród setek figur na Placu św. Piotra w Rzymie jest tylko jeden polski święty - św. Jacek Odrowąż. Przekazy mówią nam, że św. Jacek uciekając przez Tatarami uniósł ze sobą Najświętszy Sakrament i figurę Matki Bożej. W ten sposób Święty ukazuje nam najważniejsze potrzeby współczesnych ludzi: bliskiej więzi z Bogiem i Maryją, która uczy nas wierności, modlitwy i miłości do drugiego człowieka. Parafianie, dla których patronem jest św. Jacek powinni poznać duchowość Świętego i starać się naśladować go w swoim życiu.
Proboszcz ks. kan. Józef Zielonka podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju tej parafii, szczególnie abp Stanisławowi Nowaki za troskę o rozwój duszpasterski parafii i błogosławieństwo dla prowadzonej tutaj działalności charytatywnej. Podziękował także prezydentowi Tadeuszowi Wronie i wiceprezydentowi Bogumiłowi Sobusiowi. Bez pomocy władz miasta nie byłoby możliwie zbudowanie świątyni na nieuzbrojonym, pozbawionym drogi dojazdowej terenie. Serdeczne podziękowania skierował do dobroczyńców angażujących się w działalność charytatywną parafii.
Z okazji jubileuszu parafii św. Jacka trzeba życzyć, aby i w przyszłości nie zabrakło przyjaciół angażujących się w jej wielkie i małe sprawy oraz w pracę na rzecz bliźniego. Mieszkańcom miasta warto polecić nawiedzenie tego pięknego kościoła i modlitwę do szczególnie obecnych tutaj Świętych: św. Jacka Odrowąża, św. o. Pio, którego wezwanie nosi kaplica w znajdującym się na terenie parafii Domu Pomocy Społecznej oraz bł. s. Sancji - ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek, które od lat z wielkim oddaniem posługują w tej parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu