Inauguracja tegorocznego TKCh zbiegła się w czasie z obchodami VII Dnia Papieskiego, w wyniku czego, homilia Biskupa Ordynariusza pełna była odniesień do wydarzeń z pontyfikatu i słów Jana Pawła II. Bp Rakoczy przypomniał wiernym wkład Ojca Świętego w budowanie relacji z przedstawicielami innych religii monoteistycznych, a także znakomity kontakt z młodzieżą, czego wyrazem były Światowe Dni Młodych, oraz doprowadzenie do upadku komunistycznych reżimów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ordynariusz nawiązał również do słów Papieża wypowiedzianych w Krakowie podczas jego pierwszej pielgrzymki do kraju, a nawołujących do wierności Bogu, ojczyźnie i jej chrześcijańskim korzeniom. „Całe duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska przyjmujcie z wiarą, nadzieją i miłością, taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie św.” - apelował wtedy Papież, a za nim powtórzył bp Rakoczy.
Odnosząc się do rozpoczynającego się Tygodnia, Ordynariusz podkreślił, co zyskują odbiorcy Tygodnia, korzystając z jego oferty programowej, i co ich kształtuje. - Dawanie możliwości twórczego, kreatywnego uczestnictwa w TKCh powoduje, że wolność uczestników będzie wolnością w większym stopniu świadomą i bardziej odpowiedzialną - stwierdził bp Rakoczy.
Jeszcze tego samego dnia w innych miejscach na Podbeskidziu rozpoczęły się pierwsze występy artystów, awizowane przez organizatora TKCh, czyli Klub Inteligencji Katolickiej. W kościele św. Jakuba Apostoła w Szczyrku odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu aktorów bielskiego Teatru Polskiego, a w kościele Opatrzności Bożej w Jaworzu wieczór poezji i muzyki zatytułowany „Szczęśliwe oczy”. Całość dopełniła wystawa w Książnicy Beskidzkiej „Szukałem was i teraz przyszliście do mnie” ze zbiorów Wadowickiego Centrum Kultury, oraz prelekcja eurodeputowanego Jana Olbrychta i koncert autorski Bogusława Bierwiaczonka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu