Reklama

Podsumowanie XV Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa nr 5 - „Pogranicze Łużyckie”

Patronem grupy nr 5 jest św. Jadwiga Śląska, a pielgrzymowali w tej grupie pątnicy z Lubania, Zgorzelca, Olszyny, Gryfowa Śląskiego, Bogatyni, Węglińca, Leśnej, Świecia, Radoniowa, Zawidowa, Kościelnika, Platerówki, Ruszowa, Radostowa i Görlitz.
Przewodnikiem „piątki” był ks. Tomasz Aszurkiewicz; pomagali mu natomiast ks. Kazimierz Pietkun - proboszcz ze Zgorzelca, ks. Jan Dochniak - proboszcz z Olszyny i ks. Marek Kurzawa - proboszcz z Lubania. Wsparciem dla kapłanów „piąteczki” był kleryk Jarosław Frąckiewicz, doskonale pełniący funkcję kwatermistrza.
Nad bezpieczeństwem grupy czuwali porządkowi: Marek Jaworski, Teodor Sawielewicz, Mateusz Ziaja i Ariel Machnicki. Pomagali im także: Przemek Chojnacki, Mateusz Skrabek i Michał Pikuła. Pomoc medyczną niosły: Grażyna Piątkowska i Bożena Wajda. Z tej grupy wywodzi się również lekarz główny PPL: Edyta Jarema. W imieniu organizatorów dziękujemy państwu Kaweckim z Lubania oraz anonimowym osobom z Jeleniej Góry za wspaniale zaopatrzoną aptekę w lekarstwa dla pielgrzymów legnickich.
Śpiewy w grupie „piątej” oraz akompaniament gitarowy to zasługa Marty, Żanety i Ariela oraz Karoliny i Radosława. Najstarsi pątnicy w tej grupie to: Stefania Zych (lat 77) i Janina Mazur (lat 76), najmłodsza Madzia Piskorska - (lat 6), która pielgrzymowała z rodzicami na Jasną Górę.
„Piątka” to wspaniała grupa, to poezja pielgrzymowania i perła pątników. Tworzyli ją pełni wdzięku, radości i miłości mieszkańcy Pogranicza Łużyckiego. Pielgrzym „5” - to człowiek kochający Pana Boga i Jego Matkę nade wszystko. To piechur chętnie się modlący i zachowujący milczenie. Piątkowicz - to brat i siostra z zaangażowaniem służący bliźniemu w potrzebie. To chrześcijanin bogaty w pokój ducha i wrażliwy na sprawy Kościoła. To ktoś zdyscyplinowany, kiedy trzeba i szalony, kiedy wypada. Zawsze na chwałę Boga.

Grupa nr 6 - „Młodzież Salezjańska”

Salezjańska grupa „szósta”, której patronuje św. Jan Bosko gromadzi pątników z Chocianowa, Lubina i okolicznych parafii salezjańskich. To grupa ludzi młoda duchem, pełna radości i entuzjazmu. Wśród pielgrzymów prym wiedli ludzie młodzi, którzy zarażali wszystkich swoim optymizmem. Nie brak było w grupie „szóstej” humoru, młodzieńczego dynamizmu i szlachetnych, pełnych poświęcenia i gotowych na wiele serc. A wszystko to wedle wskazań św. Jana Bosko.
„Szósteczkę” poprowadzili na Jasną Górę salezjanie - synowie św. patrona młodzieży - Jana Bosko oraz siostry salezjanki - córki Maryi Wspomożycielki.
Przewodnikiem był ks. Mirosław Łobodziński, któremu pomagał ks. Marcin Kozyra. Pomocą służyli klerycy salezjańscy: Bartłomiej Polański, Krzysztof Smardzewski, Piotr Drapiewski i Bartosz Mikuła; dziękujemy również siostrom Małgorzacie Krzywda i Annie Łukasińskiej.
Grupa liczyła 130 pątników; pośród nich najmłodszym był Kuba, a najstarsza Maria. Po raz 24 na Jasną Górę pielgrzymowała Danuta. Średnia wieku w tej grupie: to 30 lat. Była to grupa niezwykle zdyscyplinowana, dzięki opiece porządkowych: Piotra, Kazika i Mateusza. Na pielgrzymim szlaku nie brakowało chwil na refleksję i modlitwę; na sakramenty oraz na zabawę. Szczególnie wspaniale „szósteczka” zapisała się w tańcu. Zawsze widoczna na drodze, dzięki żółtemu kolorowi, niosła w sercach wiele intencji, które z wiarą i ufnością składała u stóp Jasnogórskiej Wspomożycielki. Grupa nr „6” składa serdeczne podziękowania dla dobrych ludzi, spotykanych na pątniczym szlaku. Cały czas pamiętała o Grupie Duchowego Uczestnictwa. Szczególnie grupa ta oczekuje wraz z całą salezjańską Polską na relikwie św. Dominika, patrona młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupa nr 7 - „Siostry Faustyny”

Do tronu Matki i Królowej grupa nr „7” przybyła pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Zimnickiego z Chojnowa. Ks. przewodnika wspomagali kapłani: ojciec duchowny WSD w Legnicy ks. dr Marek Osmulski; ks. Jacek Saładucha z Jawora oraz ks. Piotr Mianowski - proboszcz z Niedźwiedzic
Grupie tej patronuje św. Siostra Faustyna Kowalska, której postać nadała duchowy charakter w ich pielgrzymowaniu. W skład tej grupy weszli mieszkańcy: Złotoryi, Jawora i Chojnowa. Najstarszy uczestnik pielgrzymujący w tej grupie liczył 69 lat; najmłodszy miał lat 8. Bariera wiekowa nie przeszkadzała we wspólnym wspomaganiu się i wzrastaniu w drodze.
Wyruszając na pątniczy szlak „siódemka” spotykała różnych ludzi, dzięki którym doświadczyli wiele życzliwości i radości. Ci, którzy szli po raz pierwszy, a było ich sporo, zostali porażeni iskrą miłości, która wytworzyła się w grupie i trwała przez cały czas wędrówki. Pielgrzymi tej grupy odczuwali łączność z Grupami Duchowego Uczestnictwa, które wspierały ich swoją modlitwą w trudzie pielgrzymowania.
Wszyscy pielgrzymujący dziękują ojcu duchownemu Pielgrzymki Legnickiej ks. dr. Markowi Osmulskiemu i ks. Piotrowi za sprawowanie sakramentu pokuty i dyspozycyjność podczas całej drogi pątniczej. Wyrazy wdzięczności młodzi pielgrzymi kierują do ks. Jacka za otwartość i zrozumienie dla każdego uczestnika pielgrzymki legnickiej. Podczas całej drogi do Częstochowy prowadził śpiew zespół muzyczny z Jawora i Chojnowa w składzie: Dagmara, Pamela, Agnieszka, Katarzyna, Olga, Wojtek, Maciek, Piotrek, Adrian, Marcin. Bartek, Michał i Weronika. Pomagali w śpiewie: Robert, Ania, Jasiu i Ania z Chojnowa. Dziękujemy służbie porządkowej i wszystkim, którzy chcieli się zaangażować.

Reklama

Grupa nr 8 - „Pokutna”

Wdzięczni za łaskę wybrania do Grupy Pokutnej pielgrzymowali ze św. Ojcem Pio. Pątnicy tej grupy chcieli - na modlitwie, spotkaniach w ciszy tabernakulum rozpoznać swoje powołanie i umocnić się w przyjaźni z Chrystusem. Na modlitwie różańcowej, podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia; a przede wszystkim podczas codziennej Eucharystii błagali Pana Boga i Matkę Chrystusa o łaski potrzebne dla naszej Ojczyzny, dla biskupów i kapłanów; dla dzieci i młodzieży; dla rodziców i starszych.
Św. Ojcu Pio pomagali kapani; przewodnik ks. Ludwik Maciak - proboszcz z Kruszyna k. Bolesławca oraz ks. Piotr Olszówka z Kamiennej Góry - jedyny neoprezbiter na pielgrzymim szlaku. W tej grupie udzielali się klerycy: Bernard, Krzysztof i Wojciech. Pątnicy „grupy pokutnej” nieśli krzyż z Gietrzwałdu oraz różaniec z Fatimy. W grupie wokalnej wielkim zaangażowaniem wyróżnili się: Magda, Iwona i Mateusz. Porządkowymi byli: Romek, Krzysiek, Mateusz i Henio. Głównemu bagażowemu Mariuszowi i jego pomocnikom składamy „Bóg zapłać”. Najstarszą siostra w tej grupie była Bronisława Gąska (67 lat); najmłodszy Marcel i Tomek pochodzili z Kruszyna. W grupie pielgrzymowały osoby z Łazisk, Kruszyna, Bolesławca, Nowogrodźca, Zaręby, Legnicy, Koskowic, Legnickiego Pola, Lubina, Jakubowa, Gromadki, Wierzbowej, Chojnowa, Złotoryi, Świeradowa, Kowar, Dobrej i Kamiennej Góry.
„Grupa Pokutna” przyniosła Pani Jasnogórskiej czyste serca wpisane duchowo w to duże - białe serce - niesione przez uczestników grupy w znaku białych chust.

Reklama

Grupa nr 9 - „Rowerowa”

Patronem grupy rowerowej jest św. Jacek; kolor tęczowy. Przewodnikiem duchowym był ks. Piotr Bizoń z Legnicy.
Grupa nr „9” nocowała w miejscowościach, gdzie nocowali piesi pątnicy, ale pokonywała średnio ponad 100 km dziennie; odwiedzając i modląc się w wielu kościołach i w różnych sanktuariach: w Krzeszowie, Trzebnicy, Henrykowie, Kamieniu Śląskim oraz na Górze Św. Anny. W sumie grupa rowerowa przejechała ponad 900 kilometrów. Liczyła 10 pątników. Pomagał im kierowca samochodu, który jednocześnie służył w obsłudze technicznej.

Grupa nr 9 „a” - „Rowerowa”

Patronem tej rowerowej grupy jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Opiekunem duchowym w tym roku był franciszkanin o. Mariusz Orczykowski z Legnicy, natomiast głównym organizatorem był Marek Śledź z Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Pomagali również klerycy WSD w Krakowie.
W sumie jechało w tym roku 31 rowerzystów na trasie: Legnica - Oława - Wołczyn - Częstochowa - Góra Świętej Anny - Starczów - Legnica. Łącznie pielgrzymi rowerowi pokonali ok. 600 kilometrów. Reprezentowali 3 diecezje i 11 miejscowości. Pochodzili między innymi: z Legnicy, Bolesławca, Jawora, Lubania Śląskiego, Krakowa, Lubawki, Pielgrzymki, Polkowic, Sanoka, Złotoryi.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Święty Filip Apostoł

Niedziela Ogólnopolska 39/2006, str. 3

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Filip Apostoł

Audiencja generalna, 6 września 2006 r.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47

[ TEMATY ]

spotkanie

DA Emaus

Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

Raymond Nader

W czwartek 9 maja 2024 r. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Charbela. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję