W dniach 31 lipca - 16 sierpnia w ośrodku rekolekcyjnym Braci Kapucynów w Serpelicach odbywały się rekolekcje Domowego Kościoła, na których przeżywano I stopień Oazy Nowego Życia. Uczestniczyło w nim 14 rodzin, które przyjechały z różnych stron Polski: Kielc, Lublina, Łodzi, Białej Podlaskiej, Warszawy, Brwinowa, a także z naszej diecezji z miejscowości: Kamionna, Perlejewo, Łochów, Sadowne i Bielsk Podlaski. Parą prowadzącą byli Anna i Grzegorz Śliwowscy, a funkcję moderatora pełnił ks. Romuald Kosk. Nad sprawami gospodarczymi czuwała oraz opiekę nad dziećmi nadzorowała para diecezjalna Barbara i Ireneusz Siemkowie. W całej grupie było 28 dzieci w wieku od 10. miesiąca do 13. roku życia. W czasie kiedy rodzice poznawali nowe prawdy dotyczące życia duchowego Nowego Człowieka, dziećmi zajmowały się animatorki Katarzyna Styś, Ania Wrzosek i Iza Antoszczuk. Funkcję muzycznej pełniła zaś Magda Chomać.
15-dniowe rekolekcje oazowe oparte są tajemnicach Różańca radosnych, bolesnych i chwalebnych. Z tego względu trzeciego dnia oglądaliśmy jasełka przygotowane przez dzieci, dziewiątego udaliśmy się na Kalwarię, aby rozważać mękę Pana Jezusa, a dnia dziesiątego odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Poza tym każdy dzień miał swój temat. Codziennie realizowaliśmy następujące punkty: Jutrznię, szkołę życia (podczas której poznawaliśmy wizję rodziny jako wspólnoty w ramach Kościoła), spotkania w grupach (zwane rozmowami ewangelicznymi, dzięki którym poznawaliśmy prawa życia kierowanego przez Ducha Świętego), namiot spotkania (medytacja fragmentu Pisma Świętego) oraz szkołę modlitwy (podczas której poznawaliśmy różnorodne formy modlitwy oraz to, co tę modlitwę ma nam ułatwić).
W programie Oazy Nowego Życia I stopnia dwa najważniejsze dni to dzień czwarty, kiedy przyjmuje się Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela, oraz dzień dziesiąty, kiedy odnawia się przyrzeczenia z chrztu św. Dnia czwartego chętni zaprosili Jezusa do swojego serca i do swoich rodzin, aby to On prowadził ich przez kolejne dni życia. Dnia dziesiątego z pełną świadomością odnowiliśmy to, co w dzieciństwie uczynili za nas rodzice - zobowiązaliśmy się do wiary w Boga i wyrzekliśmy się szatana. Całe rekolekcje miały nas prowadzić do zostania uczniami Jezusa, do pogłębiania swojej wiary.
Domowy Kościół ma za zadanie przede wszystkim realizować idee małej wspólnoty w ramach Kościoła, zgodnie z zaleceniami Soboru Watykańskiego II. Ma za zadanie również wspomagać małżonków w codziennym życiu poprzez formację - zarówno w ciągu roku, jak i podczas różnorodnych rekolekcji. Oaza wskazuje i zobowiązuje do pracy nad sobą, modlitwy i dialogu małżeńskiego. Wszystko to ma prowadzić do osiągania pełni godności osobistej i rodziny.
Naszą grupę odwiedzali również goście. Przyjechał do nas pasterz diecezji bp Antoni Dydycz, para z diecezji siedleckiej Marysia i Wojtek Rożenowie, którzy przybliżyli metody naturalnego planowania rodziny, ks. Dr Dariusz Giers, na co dzień pracujący w Rzymie w Kongregacji ds. Służy Zdrowia, ks. Paweł Grzeszek, który chciał przyjrzeć się naszym rekolekcjom, aby zdobyte doświadczenia wykorzystać w parafii, oraz ks. Dariusz Karbowiak, moderator diecezjalny Domowego Kościoła diecezji siedleckiej. Trzynastego dnia w Ostrożanach, w ramach Dnia Wspólnoty, mogliśmy spotkać się na modlitwie i dzieleniu się świadectwami z oazą rodzin z Hodyszewa. Wszystkie te spotkania ubogacały przeżycia rekolekcyjne.
Podczas rekolekcji udawaliśmy się na wycieczki, aby pokazać piękno naszej diecezji i Podlasia. Byliśmy w Janowie Podlaskim, na Grabarce, w Niemirowie (dokąd płynęliśmy promem z Gnojna) oraz w Drohiczynie, gdzie zwiedziliśmy kościoły, muzeum diecezjalne, wysłuchaliśmy opowiadania ks. inf. Eugeniusza Beszty-Borowskiego oraz wspięliśmy się na Górę Zamkową.
Ksiądz Romuald podczas rekolekcji wielokrotnie podkreślał, że każdy z nas musi przeżyć „poród” duchowy z wody i Ducha Świętego, by mógł się z nas narodzić Nowy Człowiek. Owocem rekolekcji ma być codzienne przebywanie z Jezusem w świetle Słowa Bożego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu