Tydzień przed swym zakonnym świętem, każdego dnia Siostry rozważają jedną boleść Matki Bożej. Godłem Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej jest przecież Serce Maryi przebite 7 mieczami boleści, a zawołaniem zdanie: „Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi”. Wybraliśmy dwa miejsca, w których na co dzień spełnia się to zawołanie.
Hałcnów: dom w cieniu Piety
Reklama
Nieopodal diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, przy ulicy noszącej imię s. Małgorzaty Szewczyk - założycielki Zgromadzenia, stoi nowoczesny kompleks rekolekcyjny. Dojeżdżający tam muszą minąć ładny dworek - to stary dom zakonny pamiętający jeszcze działalność sióstr sprzed 120 lat.
Ośrodek rekolekcyjny w Hałcnowie został wybudowany głównie na potrzeby Zgromadzenia. Siostry odprawiają w nim swoje rekolekcje. Poza tym ten dom stoi otworem dla wszystkich, którzy potrzebują miejsca na chwilę skupienia. - Pojawiają się tutaj różne grupy - wymienia s. Emanuela - Odnowa w Duchu Świętym, maturzyści, stypendyści papieskiej fundacji, narzeczeni. Dosyć często mamy także młodzież przyjeżdżającą ze swymi duszpasterzami z zagrnicy: z Węgier, Czech, Niemiec, Białorusi i z Ukrainy. Ponadto same organizujemy rekolekcje franciszkańskie dla dziewcząt z gimnazjum i szkół średnich - dodaje.
Siostry nie prowadzą statystyk mówiących o ilości odprawiających rekolekcje czy dni skupienia w Hałcnowie. Wiadomo jednak, że przez cały rok jest tych grup naprawdę dużo. I wszystkie trzeba obsłużyć. - Do końca tego roku kalendarzowego grafik jest już całkowicie zapełniony - informuje s. Marionilla Jurkowska, przełożona hałcnowskiego domu.
Obsługa grup nie jest oczywiście jedynym zajęciem Serafitek z Hałcnowa. Siostry prowadzą przedszkole dla 50 dzieci, gdzie za główny cel stawiają wspieranie dziecka w zdobywaniu pozytywnych doświadczeń religijnych, jak zaznacza s. Julia. Siostry katechizują, pomagają w duszpasterstwie, w parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oświęcim: Pieta to także pożegnanie
Reklama
Klasztor w Oświęcimiu jest miejscem, gdzie leżą doczesne szczątki założycielki Serafitek. Tam też siostry prowadzą kuchnię dla ubogich, przedszkole, świetlicę dla dzieci oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, w którym jest objętych opieką 50 starszych kobiet. Zajmuje się nimi 14 sióstr wraz ze świeckimi pracownikami. - Pracujemy na 3 zmiany. Wykonujemy to wszystko, czego wymaga opieka nad ludźmi w przewlekłym stanie choroby, począwszy od najbardziej podstawowych posług - mówi dyrektor zakładu s. Patrycja Magdalena Żuchowicz. - Ale najważniejsza jest obecność przy chorej, dobre słowo. Mówiąc o wyczuwaniu potrzeb, wspomina terapię zajęciową ze starszą osobą chorą po udarze. - Jedna z sióstr zapytała mnie, co może dać osobie w takim stanie. Odpowiedziałam: daj jej kredki i kartkę. I tak codziennie. Potem bardziej wymagający obrazek do pokolorowania. Po roku pracy z kartką i kredkami ta osoba była bardzo zaangażowana w rysowanie. Teraz wykorzystuje na to każdą okazję. Przez to czuje się bardzo potrzebna - opowiada s. Patrycja. - Tego uczymy się od naszej założycielki: patrzenia na Pietę - Matkę Bolesną, uczymy się odczytywania potrzeb człowieka chorego - dodaje Siostra Dyrektor.
Pieta to także towarzyszenie przy śmierci pensjonariuszek. Każdego roku w zakładzie sióstr umiera 10-12 kobiet. Średnio jedna śmierć na miesiąc. - Sięgając do statystyk - wspomina s. Patrycja - był nawet rok, kiedy odeszło od nas 20 pań. S. Patrycja prawie wcale nie używa słowa pensjonariuszka - to słowo sugeruje relacje zbyt zawodowe, bardziej obsługę niż posługę. Częściej mówi: pani, kobieta, osoba chora.
Zapytana o to, która z tajemnic 7 boleści Matki Bożej jest jej najbliższa, odpowiada szybko: - Maryja przyjmuje Ciało Jezusa zdjęte z Krzyża. Pieta.
Nieco historii
Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej powstało w 1881 r. w Zakroczymiu z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego i m. Małgorzaty Łucji Szewczyk w celu religijnego i moralnego odrodzenia narodu. Łucja Szewczyk w maju 1881 r. razem z pierwszą kandydatką do zakonu zaczęła formować nowe bezhabitowe zgromadzenie zakonne. 14 sierpnia 1891 r. siostry przyjęły habity z rąk ordynariusza krakowskiego kard. Albina Dunajewskiego i odtąd zgromadzenie zaczęło występować jako habitowe. Od 1951 r. doczesne szczątki m. Małgorzaty znajdują się w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Krakowie 9 listopada 1993 r., a 15 czerwca 1996 r. akta procesu zostały przekazane do Rzymu.
Domy Zgromadzenia Sióstr Serafitek na terenie naszej diecezji:
1. Oświęcim
Wspólnota: ponad 80 sióstr.
Posługa: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, kuchnia dla ubogich, świetlica dla dzieci, przedszkole, katechizacja w parafii Wniebowzięcia i św. Maksymiliana, zakrystia w kościele Wniebowzięcia i Wspomożenia Wiernych, opieka nad chorymi w parafiach
2. Hałcnów
Wspólnota: 17 sióstr
Posługa: Dom Rekolekcyjny, przedszkole, katechizacja, troska o wystrój kościoła w parafii
3. Żywiec
Wspólnota: 13 sióstr
Posługa: przedszkole, katechizacja, zakrystia, opieka nad starszymi siostrami
4. Bielsko-Biała-Leszczyny
Wspólnota: 3 siostry
Posługa: katechizacja, zakrystia, kancelaria parafialna
Tajemnice Siedmiu Boleści Maryi
1. Maryja otrzymuje zapowiedź Symeona o mieczu, który przebije Jej Serce
2. Maryja ucieka z Jezusem i Józefem do Egiptu
3. Maryja gubi Jezusa w Świątyni
4. Maryja spotyka Jezusa na Drodze Krzyżowej
5. Maryja trwa u stóp Jezusa na Krzyżu
6. Maryja przyjmuje Ciało Jezusa zdjęte z Krzyża
7. Maryja jest świadkiem złożenia Jezusa do Grobu.