XII edycję festiwalu rozpoczęła Msza św. w sanktuarium pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którą transmitowała TV Polonia. Mszę św. celebrował i słowo Boże wygłosił bp Mariusz Leszczyński, który podczas homilii zaznaczył: „Uczeń Jezusa, który pragnie iść za Jego głosem, powinien mieć jasną świadomość celu swego powołania. Żyjąc na tym świecie ma zachować pewien dystans do dóbr materialnych i być przygotowanym również na chwile prób i doświadczeń. Jego celem pierwszorzędnym winna być troska o gromadzenie skarbów przed Bogiem (...)”.
Podczas tegorocznych uroczystości nie zabrakło wyjątkowych gości. Swoją obecnością zaszczycił je m.in. prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Przybył również Marcin Janos Krawczyk, aktor, odtwórca roli ks. Antoniego w serialu „Plebania” emitowanym przez TVP, który wraz z Ewą Maciochą, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Aleksandrowie, poprowadził tegoroczną imprezę.
Ocalić od zapomnienia pieśni maryjne, propagować piękne regionalne utwory - taki cel już od I edycji towarzyszy góreckim spotkaniom. Zespoły podjęły się wykonania pięknych, niemalże zapomnianych obecnie pieśni. Nie zabrakło „Gaude Mater Polonia”, „Roty” czy „Santa Maria” z repertuaru Mireille Mathieu. Z roku na rok zainteresowanie festiwalem wzrasta. Wysoki poziom wykonywanych utworów sprawił, że jury miało w tym roku sporo pracy. Zespoły walczyły w swoich kategoriach o złoty, srebrny i bursztynowy różaniec. W kategorii zespołów a’capella pierwsze miejsce zajęły „Sąsiadeczki” z Łaszczówki, drugie - „Szarowolanki” z Szarowoli i „Zagórzanki” z Łuszczarza, trzecie - „Malwy” z Jurowa i „Górecczanki” z Górecka Starego. Wśród zespołów z akompaniamentem zwyciężyły „Szumy” z Suśca, drugie miejsce - zespół z Sitna oraz „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa, trzecie - „Jarczowianki” z Jarczowa i Klub Seniora z Dołhobyczowa. Spośród zespołów stylizowanych najwyżej oceniono zespół „Solemis” z Łukowej, srebrny różaniec dla „Roztoczańskiego Echa” z Suchowoli i „Rapsodii” z Lubyczy Królewskiej, bursztynowy różaniec otrzymał Chór Parafialny z Dołhobyczowa i „Zuzanki” z Moniatycz. Bezkonkurencyjny był również Chór Męski z Majdanu Starego. Srebrny różaniec chór „Tomaszowiacy” z Tomaszowa i „Stanislaus” z Górecka Kościelnego, bursztynowy - „Harmonia” z Tomaszowa i Chór Parafialny św. Jerzego w Biłgoraju. Wszyscy wykonawcy otrzymali piękne dyplomy i nagrody pieniężne. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tradycyjnie już, uwieńczeniem konkursowych zmagań, był występ gwiazdy wieczoru, którą w tym roku był „Tercet Egzotyczny”. Grupa już od ponad 40 lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Festiwalowa publiczność chętnie śpiewała razem z zespołem: „Pamelo żegnaj”, „Paloma” czy „Ile wieczorów”. Rytmiczne przeboje rozbrzmiewały na całe Górecko. Na uwagę zasługuje fakt, że przy tak olbrzymiej liczbie osób nie doszło do żadnego incydentu.
Kolejna, XIII edycja za rok. Ks. Tadeusz Sochan, organizator festiwalu, już planuje kto zaśpiewa na góreckiej scenie za 12 miesięcy. Pytany o festiwalową gwiazdę, z uśmiechem na twarzy mówi: „Niech to jeszcze będzie niespodzianką”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu