Strawczyn (15 sierpnia)
Setki ludzi, podniosły nastrój i wielkie przeżycie, tak w skrócie można opisać peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii Strawczyn. Do tego niezwykłego momentu parafia przygotowywała się od wielu miesięcy. Od wiosny w każdą środę parafianie zbierali się w kościele na nowennie, a członkinie kółek różańcowych właśnie w intencji dobrego przeżycia peregrynacji odmawiały Różaniec. Organizowane były apele jasnogórskie, a tuż przed nawiedzeniem w parafii odbyły się misje, które przeprowadzili ojcowie redemptoryści.
W tych szczególnych chwilach nie zawiedli starsi i młodzież, chętnie przychodząc do kościoła. Modlili się i korzystali z sakramentów świętych. „To cieszy” - mówi proboszcz ks. Eugeniusz Stala. Jak zauważył, do kościoła przychodziły osoby, których dawno w świątyni nie było. Uroczystości rozpoczęły się 15 sierpnia, w odpust ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, Sumą o godz. 11, podczas której poświęcony został wieniec dożynkowy wykonany przez gospodynie ze Strawczyna. Dziękowano Bogu za obfite plony i modlono się w intencji dobrego przeżywania czasu spotkania z Matką Bożą w kopii Cudownego Obrazu. W tym samym dniu o godz. 17 wierni z bp. Kazimierzem Ryczanem powitali Ikonę Matki Bożej, która przybyła do nich z parafii Rykoszyn.
Ksiądz Biskup przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię, w której mówił o macierzyńskiej miłości i roli Maryi w życiu każdego człowieka.
Całą noc trwało w strawczyńskim kościele czuwanie. Przychodzili starsi i młodzież - całe rodziny. Przez całą noc świątynia rozbrzmiewała modlitwami i śpiewami zgromadzonych, a o północy odprawiona została Pasterka. Mszę św. koncelebrowali księża związani z parafią Strawczyn, pochodzący z niej lub w przeszłości tu pracujący. Homilię wygłosił ks. Stanisław Picheta, który mówił o wielkim darze, jakim jest kapłaństwo. Msza św. dziękczynna za dar kapłanów zgromadziła setki osób. Było za co dziękować, w ostatnim czasie z parafii Strawczyn wyświęconych zostało 4 kapłanów.
„Pięknie wyglądała w tych dniach nasza parafia - mówi Ksiądz Proboszcz - przystrojone zostało 25 km dróg, pomagali wszyscy, pomogły także władze gminne, a wójt Tadeusz Tkaczyk ufundował obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który będzie odwiedzał wszystkich mieszkańców parafii za rok. Peregrynacja rozpocznie się w pierwszą rocznicę nawiedzenia strawczyńskiej parafii.
Proboszcz ks. Eugeniusz Stala, a także prefekci: ks. Andrzej Waligórski i ks. Andrzej Kaleta czuwali nad przygotowaniem i przebiegiem tych niezwykłych uroczystości. Ks. Andrzej Kaleta w ramach pielgrzymki kieleckiej na Jasną Górę prowadził grupę pątników, którzy modlili się w intencji dobrych owoców peregrynacji.
Dobrzeszów (16 sierpnia)
Ze Strawczyna kopia Cudownego Obrazu został przekazana do parafii Dobrzeszów.
Tu również wierni przygotowywali się do tej chwili od miesięcy, modląc się i uczestnicząc w misjach świętych. „Moi parafianie zawsze licznie gromadzą się na Mszach świętych, nie narzekam na ich frekwencję, ale w tych dniach zmobilizowali się wszyscy, nawet ci, którzy niezbyt często odwiedzają nasz kościół. To było wielkie święto dla naszej parafii, cudowny czas, cudowne, niezapomniane chwile, które wszyscy przeżywali bardzo głęboko” - podkreśla proboszcz ks. Jarosław Strojny. W tych dniach w parafii przebywali członkowie rodzin dobrzeszowian, którzy tu przyjechali specjalnie na tę okazję. Po powitaniu Maryi w kopii Cudownego Obrazu bp Kazimierz Ryczan odprawił Eucharystię. W koncelebrze byli kapłani związani z parafią. Wiernych było tak wielu, że nie zmieścili się w świątyni. „Uderzyło mnie wielkie modlitewne zaangażowanie moich parafian, ich niezwykłe rozmodlenie i przeżywanie tego szczególnego czasu. Widać to było na każdym kroku, a najbardziej podczas próśb kierowanych do Maryi. Modlili się dojrzale, a ich modlitwa była przepełniona wiarą” - dodaje Ksiądz Proboszcz.
Na te szczególne uroczystości parafianie przygotowali nie tylko swoje serca, ale także zewnętrznie okazywali radość z peregrynacji kopii Cudownego Obrazu. Okazale przyozdobili trasę przejazdu Ikony. Co kilka metrów ustawili paliki ozdobione gałązkami choinki i lilią przepasaną białą wstążką.
Ksiądz Proboszcz jest dumny z młodzieży, która bardzo pomogła mu w przygotowaniu do nawiedzenia Obrazu, a także brała czynny udział w modlitwach. Jest dumny, że tak licznie młodzi ludzie gromadzili się w dobrzeszowskiej świątyni, dając świadectwo pięknej modlitwy. Jak zauważył, praca z młodzieżą owocuje, a takie chwile, jak te, pokazują owoce tej pracy. Ks. Strojny ma pewność, że ten przeżyty czas umocni w wierze wszystkich parafian, tchnie w nich nowego ducha wiary i umocni ich wszystkim w dobrym.
Ksiądz Proboszcz jest zachwycony manifestacją wiary przez wszystkich. Dowodów na to, że może liczyć na swoich parafian, było wiele. Strażacy czuwali przy Obrazie całą noc. „Strażacy i moi parafianie są na medal” - podsumowuje Ksiądz Proboszcz.
Zebrał Władysław Burzawa
Pomóż w rozwoju naszego portalu