W wystawie prezentowanej w Wieży Trynitarskiej wzięły udział: Blanka Gul-Olszewska, Joanna Barczyk, Alicja Kupiec, Joanna Polak, Krystyna Rudzka-Przychoda i Jolanta Słomianowska.
Artystki różni wiek, jak i spojrzenie na sztukę, ale łączy wspólna praca i przyjaźń. Każda z nich, sięgając po najbliższe jej środki wyrazu w sztuce, odkrywa drogę swoich indywidualnych poszukiwań transcendentnego sensu i fundamentalnych wartości. Ich twórczość, tak odmienna pod względem warsztatowym i stylistycznym, dotyka szeroko rozumianej sfery sacrum i problemów egzystencjalnych. Wystawa zatytułowana „Kobieta i sacrum” jest formą niezwykłego spotkania z absolutem; zmusza do zamyślenia nad sensem ludzkiego życia.
W Wieży Trynitarskiej swoje dzieła malarskie zaprezentowały cztery autorki. Możemy tu podziwiać najnowsze olejne obrazy Blanki Gul-Olszewskiej, wychowawczyni wielu pokoleń lubelskich artystów, które są malarskim zapisem refleksji. W niezwykle prostych na pozór formach, składających się z dziesiątków trójkątów, z jakich buduje swoje obrazy oraz w kolorze i świetle tkwi ogromna siła wyrazu. Z jej prac emanuje nie surowość układów geometrycznych, lecz metafizyka i duchowość. Vis ŕ vis został zawieszony cykl obrazów o charakterystycznym, wydłużonym formacie, autorstwa Joanny Polak, artystki niedawno debiutującej. Pełne wieloznacznych treści i głębokiej symboliki prace skłaniają widza do podejmowania własnej interpretacji. Natomiast Joanna Barczyk, by wyrazić istotę rzeczy i odkryć „duszę przedmiotu”, używa desek gruntowanych kredą i malowanych uwspółcześnioną techniką ikonową. Symboliczne znaczenie kolorów, używane ze świadomością ich energetyczno-duchowego działania, jak i stosowanie geometrycznych, abstrakcyjnych form, pozwalają malarce na przekazanie obecności Boga i Jego epifanii. W pracach Krystyny Rudzkiej-Przychody, absolwentki Wydziału Biologii UMCS, narzuca się ich organiczność. Niedookreślone kształty o mocno różnicowanych fakturach, z pogranicza istnienia, ukazują ciągłe metamorfozy materii.
Dla rzeźby przewidziana została przestrzeń w centralnej części sali ekspozycyjnej. W formie krzyża umieszczono gabloty z medalami i rzeźbami Jolanty Słomianowskiej, absolwentki rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członka FIDEM - międzynarodowej federacji zrzeszającej medalierów. Tuż obok umieszczono zaś zaskakującą, wręcz unikatową formę ceramiczną, autorstwa Alicji Kupiec pod tytułem „Stół”. Praca, symbolicznie funkcjonalna, wykonana została w dużym formacie.
Wystawę „Kobieta i sacrum” w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej w Lublinie można zobaczyć do końca sierpnia. Zapraszamy!
Pomóż w rozwoju naszego portalu