Dokładnie w 660. rocznicę utworzenia parafii, 1 grudnia 1991 r., jej proboszczem został mianowany ks. kan. Andrzej Susło. Do Marzenina trafił z budującej się wówczas łódzkiej parafii Matki Bożej Jasnogórskiej. Doświadczenia zdobyte podczas pracy w Łodzi z powodzeniem wykorzystał w nowym miejscu swej kapłańskiej posługi. Dzięki jego wytrwałym staraniom oraz poświęceniu i ofiarności wspólnoty parafialnej wiekowy marzeniński kościół przeżywa swą drugą młodość.
Z inicjatywy Księdza Proboszcza odrestaurowano nie tylko jego wnętrze, ale również znajdujące się w nim zabytkowe obiekty - rzeźby, obrazy, oryginalne elementy architektoniczne. Odnowiono wczesnobarokowy ołtarz główny z obrazami Koronacji Najświętszej Maryi Panny, ofiarą Izaaka, św. Marcina oraz dwa osiemnastowieczne ołtarze boczne: pierwszy - Matki Bożej Różańcowej, drugi - Serca Jezusowego. Na każdym z ołtarzy stoją odnowione rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha. Renowacji poddano także drewnianą chrzcielnicę pochodzącą z 1578 r., dziewiętnastowieczną ambonę oraz malowidła przedstawiające św. Walentego, ucieczkę do Egiptu i św. Antoniego. W 1991 r. wykonano ołtarz soborowy i zmieniono wystrój prezbiterium.
W kolejnych latach wymieniona została więźba dachowa całego kościoła, a jego sklepienie ozdobiono kasetonami z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej. W tym czasie na kościelnych ścianach odkryto freski z połowy XV wieku, które częściowo zabezpieczono i odrestaurowano. Konserwator zabytków Elżbieta Bąbka-Horbacz stwierdziła, iż odsłonięte freski swym pięknem dorównują wawelskim, lecz są od nich starsze. Rok 2005 zapisał się w dziejach parafii wybudowaniem nowej zakrystii. Obecnie trwa budowa parkanu, który będzie otaczał zakrystię od strony ulicy.
We wszystkich pracach remontowo-budowlanych Ksiądz Proboszcz może liczyć na niezawodną pomoc swych parafian. Nie szczędzą oni modlitw, ofiar i sił, mają nie tylko otwarte serca, ale także szczodre i pracowite ręce. Wszystkich łączy pragnienie, aby ich parafialna świątynia była miejscem jak najpiękniej przygotowanym do spotkań z Panem Bogiem. Pod koniec każdego tygodnia dziewczęta z poszczególnych miejscowości układają różnobarwne kwiaty w okazałe bukiety, którymi dekorują wnętrze kościoła. W drugą sobotę lipca br. z tego zbożnego obowiązku pięknie wywiązała się grupa mieszkanek ze wsi o wdzięcznej nazwie Dobra. Wiązanki, które przygotowały, by ozdobić kościół, były swoistymi dziełami sztuki.
Parafianie, o których ks. Andrzej Susło mówi, iż są jego prawdziwą chlubą, gorliwie uczestniczą w życiu eucharystycznym: Mszach św., nabożeństwach i spotkaniach modlitewnych. Z radością przyjmowali w swych domach zarówno różaniec papieski, jak i wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie wędrówki papieskiego różańca przez parafię odbyły się Misje św., prowadzone przez ojców franciszkanów. Uczestniczyła w nich prawie cała wspólnota parafialna. Regularnie sprawowane są Msze św. w intencji Księdza Proboszcza. Należy podkreślić, że przy parafii istnieje dziesięć kół Żywej Róży, oaza dziecięca oraz schola młodzieżowa. Prężnie działa Rada Parafialna, bardzo dobrze układa się współpraca ks. Susło z nauczycielami i dyrekcją miejscowej szkoły podstawowej. Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczynają się przygotowania do I Komunii św., w których najpierw systematycznie uczestniczą rodzice dzieci mających po raz pierwszy przyjąć Chrystusa. Spotkania przygotowawcze z dziećmi rozpoczynają się po świętach wielkanocnych i trwają do maja.
Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice: pierwsza - Narodzenia Matki Bożej - usytuowana jest w Grabi, druga - Chrystusa Dobrego Pasterza - w Młodawinie Górnym. W każdej z nich sprawowana jest niedzielna Eucharystia. Dużą rzeszę wiernych gromadzi główny odpust parafialny, przypadający 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed odpustem społeczność parafialna uczestniczy w Triduum Eucharystycznym.
Ksiądz Proboszcz pragnąłby, aby podejmowane inicjatywy duszpasterskie obejmowały wszystkich parafian i pomagały im w umieszczeniu Jezusa Chrystusa w centrum ich życia rodzinnego, parafialnego, społecznego, zawodowego. Niech zatem Matka Boża Wniebowzięta otacza macierzyńską opieką kapłańską posługę ks. kan. Andrzeja Susło i powierzonych jego duszpasterskiej pieczy wiernych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu