Dziś w samo południe w prywatnej kaplicy abp. Rysia odbyła się liturgia Słowa Bożego połączona z modlitwą Ojcze nasz, do odmówienia której wszystkich chrześcijan na całym świecie wezwał papież Franciszek.
- Jeszcze wczoraj miało być nas tu wielu – wszyscy bracia i siostry z różnych kościołów, a teraz wolno nam się spotkać w pięć osób, w gronie domowników. To jest bardzo trudne, ale to zaproszenie Boga wszystko zmienia – zauważył metropolita łódzki. - Tę samotność, na którą jesteśmy skazani przez epidemię możemy przeżyć inaczej, to znaczy przeżyć ją pozytywnie – czytając to zaproszenie skierowane przez Boga - które się dzieje sam na sam, relacji ojciec i dziecko! - dodał.
Przed błogosławieństwem abp Ryś odczytał list od dr. Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, w którym prosi on o pomoc w zakupie respiratorów podtrzymujących życie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu USK nr 1 im. N. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia - napisał dr Czekalski. - Choroba, jak obecnie nam zagraża (Covid19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach by zapewnić przeżycie choremu a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie a komu odmówić i skazać na śmierć" – podkreślił lekarz.
Odpowiadając na prośbę prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej Archidiecezja Łódzka wraz abp. Rysiem przekazali sumę potrzebną do zakupu dwu respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu. – Jeśli zechcielibyście włączyć się w pomoc przy zakupie potrzebnych respiratorów to wszystkie potrzebne informacje znajdą się na naszej stronie diecezjalnej. Wiem, że się na was nie zawiodę – powiedział metropolita łódzki.
Respirator dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi. Bank PKO BP SA i Oddział w Łodzi 98 1020 3352 0000 1602 0010 0362 Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi z dopiskiem – darowizna
Ludźmierz: bp Ryś o krytyce papieża Franciszka
- Krytyka papieża Franciszka jest tylko powierzchowna, nawet w gronie duchownych, bo kształtowana głównie na podstawie tekstów w prasie - mówił bp Grzegorz Ryś w czasie XII Rekolekcji z ks. Tischnerem, które zakończyły się 22 marca w sanktuarium w Ludźmierzu.
Bp Grzegorz Ryś podkreślił, że rozmawiając o pontyfikacie papieża Franciszka trzeba szczególnie zobaczyć w jakich warunkach pracował przed objęciem papiestwa. Podkreślił, że w Argentynie jeden człowiek na stu chodzi do kościoła. – Papieżowi chodzi przede wszystkim ciągle o te symboliczne 99 osób, bo ile można się zajmować tą jedną. To tak jak ze stadem stu owiec. Ta jedna jest wypielęgnowana, daje mleko, jest ostrzyżona. Ileż można ją jeszcze pielęgnować? Trzeba też czas poświęcić innym – podkreślał bp Ryś.
CZYTAJ DALEJ
Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku
Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.
Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ
Głos Boga jest pierwszym źródłem życia
„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.
Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ