Reklama

Troska o kościół materialny i Kościół naszego serca

Niedziela sosnowiecka 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Lorek: - Jest Ksiądz trzecim z kolei proboszczem parafii św. Barbary w Ożarowicach. Czy mógłby opowiedzieć Ksiądz naszym Czytelnikom o swoich poprzednikach?

Ks. Antoni Cichor: - Na początku pragnę zaznaczyć, iż miałem szczęście mieć zacnych, wspaniałych poprzedników, którzy wpisali się na stałe w historię tej wspólnoty parafialnej i stworzyli dobry grunt na przyszłość. 23 maja 2003 rozpocząłem posługę w tej parafii stając się jednocześnie kontynuatorem misji poprzednich duszpasterzy. Wśród nich jest ks. Edmund Nabrdalik, pierwszy proboszcz, który pracował tutaj w latach 1958-1985. Odnowił on zabytkowy kościółek św. Barbary, założył też cmentarz grzebalny oraz zakupił mały domek pod plebanię i rozbudował go. Jesienią 1985 r. nominację na drugiego proboszcza otrzymał, wówczas 40-letni, ks. Jan Gomułka, który duszpasterzował w Ożarowicach w latach 1985-2003. Zasłynął przede wszystkim jako budowniczy nowego kościoła parafialnego pw. Krzyża Świętego, który powstał w ciągu półtora roku. Ks. Gomułka wybudował też nową plebanię w stanie surowym. Rozpoczął też prace nad zewnętrznym wizerunkiem kościoła i cmentarza oraz odnowił XVIII-wieczny kościółek dworski św. Barbary.

Reklama

- Wkroczył więc Ksiądz w piąty rok duszpasterskiej posługi we wspólnocie św. Barbary w Ożarowicach. To wystarczający czas, aby poznać swoich parafian...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasza parafia liczy prawie 1500 wiernych, ludzi, którzy odznaczają się śląską duchowością, choćby ze względu na bliskie sąsiedztwo z diecezją gliwicką. Blisko 70% z nich regularnie uczęszcza na Msze św. niedzielne, większość też przystępuje do Komunii św. Wierni z parafii św. Barbary w Ożarowicach żyją Eucharystią, żyją Bogiem. Dla mnie, jako proboszcza jest to ogromna radość i satysfakcja. Zaangażowanie parafian w życie duchowe jest duże, wierni chętnie włączają się we wspólnoty i organizacje parafialne. Nie jest im obojętny też kościół materialny. Dzięki takiej postawie parafian w miarę udaje nam się łączyć te obie sprawy.

- Jak wynika z Księdza osobistych podsumowań i obserwacji, zwłaszcza w ostatnich latach zauważa się zdecydowane ożywienie w parafialnym kościele. Coraz więcej ludzi pragnie kontaktu z Bogiem. Co jest tego przyczyną?

Reklama

- Rzeczywiście, liczba uczęszczających na niedzielne Eucharystie wzrasta. Myślę, że stało się to możliwe tylko dzięki duszpasterstwu systematycznemu i na takie też stawiam. Wierni przed każdą Mszą św. mogą spotkać kapłana w konfesjonale; Eucharystie i nabożeństwa odprawiane są bez pośpiechu, ale i bez przedłużania. Zawsze dużą uwagę przywiązywałem do wygłaszanych homilii. Myślę, że ludzie wynoszą z coniedzielnych nauk wartościowe treści, życiowe przesłania, znaczące przykłady, które potem w różnych sytuacjach się przypominają, przydają. W świątyni jest zawsze czysto, estetycznie, kwiaty zawsze żywe, świeże. Te zewnętrzne sprawy z pewnością też w jakiś sposób wpływają na fakt, że ludzie z radością, z ochotą przekraczają kościelne progi.

- Najbardziej wyraźnym symptomem życia każdej parafii są powołania do służby Bożej…

- Nasza parafia w 2001 r. dała Kościołowi kapłana, ks. Grzegorza Morawca oraz siostrę zakonną - s. Sylwię Frączek.

- Wiele już powiedzieliśmy o życiu duchowym parafii, ale jest też kościół materialny, który zmienił swoje oblicze diametralnie. Teraz wygląda imponująco i pięknie. Co z prac materialnych udało się dokonać do tego czasu?

- Kościół zmienił swój wizerunek. Co zostało zrobione każdy wie i widzi. Jestem estetą, dlatego postawiłem na to, że naszą świątynię powinien reprezentować jeden styl, estetyka i piękno. Trwały też prace przy plebanii, cmentarzu, a także zabytkowym kościółku św. Barbary, który poddany został kapitalnemu remontowi. Od kilku tygodni to właśnie tam zmarli parafianie godnie oczekują na dzień swojego pogrzebu. Zakończyliśmy też jeden z etapów prac związanych z wystrojem wnętrza kościoła. Pastelowy kolor przybrały ściany. W najbliższej przyszłości zmianie ulegnie też prezbiterium świątyni. Warto zaznaczyć, że wierni poczuwali się do wszystkich prac przykościelnych, ofiarowali swój cenny czas, modlitwy oraz datki pieniężne. To w głównej mierze ich zasługa.

- Jakie inne zmiany czekają ożarowicką świątynię?

Reklama

- W planach jest jeszcze kilka znaczących inwestycji, które mamy nadzieję, uda się wykonać przed złotym jubileuszem, który przypada za niespełna rok. Dzięki nim nasz kościół nabierze jeszcze więcej splendoru i blasku.

- A jakie są plany w życiu wspólnotowym?

- Kontynuować swoją posługę, nie zaprzepaścić dotychczasowych dokonań, prowadzić duszpasterstwo systematyczne, przybliżać ludzi, zwłaszcza młodych i nowo przybyłych do Chrystusa.

- Wiadomo, że po okresie wielu wytężonych prac wokół kościoła w 2004 r., nastał okres pielgrzymowania do miejsc świętych…

- Tak, postanowiliśmy trochę odetchnąć i nabrać nowych sił na dalsze prace. I tak zrodził się pomysł wspólnego pielgrzymowania, podczas którego dziękujemy Panu Bogu za otrzymane łaski i prosimy o dalsze. Rzym i Watykan, Wenecja, Padwa, Asyż, Grecja, Lourdes, Licheń, Wadowice, Niepokalanów, Warszawa - to tylko niektóre miejsca, do których już dotarliśmy. Tegoroczną wakacyjną wyprawę „Śladami maryjnych sanktuariów Europy” rozpoczynamy 27 lipca. Będzie ona stanowiła duchowe przygotowanie do złotego jubileuszu naszej wspólnoty parafialnej.

- Jest Ksiądz Proboszcz postacią, która na trwałe wpisze się w historię parafii św. Barbary w Ożarowicach. Dał się Ksiądz poznać jako dobry gospodarz i wspaniały organizator, a przy tym skromny człowiek. Co czuje Ksiądz po dokonaniu tak istotnych dzieł?

- Jak mówił Święty Proboszcz z Ars: „Jestem szczęśliwy, że mogę powiększać i upiększać Gospodarstwo Dobrego Boga. Moim priorytetem w posłudze duszpasterskiej stała się troska o piękno kościoła materialnego i kościoła naszego serca. Kościół jest zamieszkały przez Boga Żywego. W nim dokonuje się Najświętsza Ofiara i sprawowane są sakramenty święte. Jak więc nie dbać o tak szczególne miejsce i jak nie zachęcać do przebywania w nim wiernych.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zainaugurowaliśmy Rok Święty 2025. Jak uzyskać odpust zupełny?

2025-01-02 21:10

[ TEMATY ]

odpusty

rok jubileuszowy

Rok Święty 2025

Karol Porwich/Niedziela

29 grudnia zainaugurowane zostały diecezjalne obchody Roku Świętego 2025. W archidiecezjach w Polsce wyznaczono Kościoły Jubileuszowe, w których aż do 28 grudnia 2025 r. można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Odpust, według Kodeksu prawa kanonicznego (kan. 992), „to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych”. Co to oznacza w praktyce? – Każdy grzech pociąga za sobą dwie rzeczy: winę oraz karę. Wina zostaje zgładzona raz z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Kiedy przystępujemy do spowiedzi, otrzymujemy rozgrzeszenie, to dokonuje się przebaczenie naszych grzechów i zgładzenie winy. Natomiast pozostaje jeszcze ta kara doczesna. Odpusty dotyczą właśnie jej – tłumaczy ks. Krzysztof Porosło w podcaście „Pielgrzymi nadziei. Podcast na Rok Święty”.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: ONZ nie podoba się zakaz działalności organizacji religijnych związanych z Rosją

2025-01-04 06:38

[ TEMATY ]

ONZ

wojna na Ukrainie

organizacje religijne

Wysoki Komisarz

Federacja Rosyjska

Adobe Stock

Rosyjska Cerkiew Prawosławna

Rosyjska Cerkiew Prawosławna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odrzuciło wnioski raportu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka co do "niedostatecznie uzasadnionego" zakazu działalności na Ukrainie organizacji religijnych, związanych z Federacją Rosyjską. Dokument ten skrytykował też religioznawca i filozof prof. Petro Kraluk, uważając, iż ONZ, która nie potrafiła obronić jego kraju przed agresją rosyjską, nie ma prawa krytykować Kijowa za działania, podejmowane w obronie swych interesów narodowych.

W oświadczeniu zaznaczono, że MSZ Ukrainy odrzuca "wnioski ONZ w sprawie poprawek do Ustawy Ukrainy «O obronie ładu konstytucyjnego w dziedzinie działalności organizacji religijnych» jako wypaczające rzeczywistość". Po raz kolejno przypomniano, że wspomniana w raporcie ustawa [z sierpnia 2024] nie oznacza zakazu istnienia jakiegokolwiek Kościoła na Ukrainie, nie dopuszcza ona jedynie do podporządkowania organizacji religijnych w tym kraju ośrodkom kierowniczym znajdującym się w państwie, które dokonało zbrojnej agresji przeciw Ukrainie i/lub okupuje część jej terytorium, jak również tych organizacji religijnych, które popierają taką agresję.
CZYTAJ DALEJ

Kościół na Haiti: ręka wyciągnięta do najuboższych

2025-01-04 16:16

[ TEMATY ]

Kościół

Haiti

migranci

jezuici

najubożsi

Vatican Media

Ludność Haiti doświadcza skutków przemocy, a także katastrof naturalnych. Na zdjęciu efekt trzęsienia ziemi

Ludność Haiti doświadcza skutków przemocy, a także katastrof naturalnych. Na zdjęciu efekt trzęsienia ziemi

Na Haiti, w jednym z najbiedniejszych krajów świata, ojcowie jezuici pomagają migrantom, niosąc misję podkreślania godności każdej osoby ludzkiej.

Jezuicka Służba Migrantów na Haiti od ponad dwudziestu lat wspiera, służy i broni praw i godności migrantów oraz osób przesiedlonych. Jak mówi szef misji, ks. Germain Clerveau, są to zadania wpisane w misję społeczną Towarzystwa Jezusowego, która jest również misją Kościoła powszechnego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję