Jak podkreśla dyrektor Instytutu, Agata Szuta, okres, w którym społeczeństwo powinno pozostawać w domowej kwarantannie, może być przestrzenią również do zgłębienia wiedzy na temat papieża Polaka i jego nauczania.
- Najbliższe miesiące miały być wypełnione wydarzeniami dotyczącymi tego wielkiego współczesnego świętego. Większość zostaje jednak odwoływanych bądź przekładanych na terminy późniejsze. Mamy jednak obecnie szansę, by poznać św. Jana Pawła II w domach, co może nas wyjątkowo zjednoczyć duchowo. Nie zmarnujmy tej okazji - zachęca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Główną inicjatywą Instytutu na czas ograniczenia wyjść z domu, jak i zawieszenia pracy przedszkoli i szkół, jest akcja „Jan Paweł II - Jestem z Wami”. Skierowana jest przede wszystkim do uczniów, pedagogów, wychowawców, katechetów, opiekunów i rodziców.
Reklama
- Codziennie na naszej stronie internetowej oraz facebookowym profilu zamieszczać będziemy liczne materiały związane z osobą Ojca Świętego. Przystępne tak dla młodszych, jak i skierowane dla starszych. Już dostępne materiały to kolorowanki oraz filmy. Kolejne będą zawierały zaproszenia na spacery wirtualne, propozycje katechez czy krzyżówki bądź łamigłówki - opisuje Katarzyna Twardosz z Instytutu.
Oprócz inicjatywy „Jan Paweł II - Jestem z Wami” na stronie Instytutu dostępna jest ogromna baza materiałów filmowych o papieżu Polaku. To cykle „Kuchnia Papieska”, „Małopolska - miejsca serdeczne Jana Pawła II”, „Jan Paweł II w Małopolsce” czy „Świadkowie JP2”. Ukazują one m.in. życie i pasje Karola Wojtyły czy papieskie pielgrzymki po ojczyźnie.
Ubogacające i interesujące są 2 cykle wywiadów zatytułowane „Ja też chcę być święty!” oraz „poDIALOGujmy”, gdzie znane osoby świata mediów, kultury, polityki, nauki czy teologii mówią o świętości w ich życiu lub poruszają trudne tematy w duchu dialogu i otwartości na drugą osobę.
Instytut zachęca także do korzystania z wideokatechez „Moviewam”, w których ks. Łukasz Piórkowski przenosi dla młodych papieskie nauczanie na grunt spraw codziennych. Chętni mogą skorzystać również z wirtualnych spacerów na stronach www.szlak.maryjny.pl i www.tusiezaczelo.pl.
W niedalekiej przyszłości Instytut planuje także udostępnienie swoich wystaw online. Instytut zachęca również do udziału w akcji #DziękujemyJaniePawle2, w ramach której bez wychodzenia z domu na Facebooku i Instagramie można opublikować swoje zdjęcie z takim właśnie hasztagiem, wyrażając w ten sposób wdzięczność św. Janowi Pawłowi II.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialogu między religiami i kulturami.