Nowy wirus przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej przez kaszel, kichanie i rozmowę. Może też być przenoszony pośrednio przez dotyk. Najbardziej narażone na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, które chorują na inne choroby, w szczególności przewlekłe np. cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurologiczne.
Zalecane jest m.in. częste mycie rąk; niedotykanie twarzy - szczególnie oczu, nosa i ust; zdrowe odżywianie i regularne nawadnianie oraz ograniczenie spotkań.
Tymczasem Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ), powołując się na informacje WHO przypomina, że nie ma dowodów na to, aby zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, przenosiły koronawirusa . Zaapelowało jednak o mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami wychodzącymi. - Fałszywe bądź niepełne informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 mogą prowadzić do niepotrzebnej paniki, dlatego przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma żadnych dowodów na to, aby SARS-CoV-2 był przenoszony przez zwierzęta domowe (jak psy i koty) – poinfomowało w mediach społecznościowych Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu