Przychodzą latem takie dni, kiedy wszystkie polskie drogi prowadzą na Jasną Górę. Już od kilku dni w kościołach diecezji słychać ogłoszenia o możliwości zapisywania się na tegoroczną Pielgrzymkę Diecezji Sandomierskiej do Częstochowy - to już XXIV. Znowu w sierpniu z Janowa Lubelskiego, Stalowej Woli, Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszą w czterech kolumnach pielgrzymi, aby wspólnie wejść przed najświętszą Ikonę Czarnej Madonny - znak jedności i polskości, ucieleśnienie tego, co w Narodzie naszym najświętsze i najważniejsze. Każda z pielgrzymek porusza się po swojej wyznaczonej trasie, a przed wejściem na Jasną Górę łączą się w jedną kolumnę. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej dociera 12 sierpnia na Jasną Górę. W ubiegłym roku, jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry, w 15 grupach wędrowało 2020 osób, 50 księży, 48 kleryków oraz 9 sióstr zakonnych. Koordynatorem był ks. Henryk Hendzel, który również w tym roku będzie czuwał nad trasą wszystkich grup diecezji sandomierskiej.
Poszczególne grupy wyjdą na pątniczy szlak w dniach od 2 do 4 sierpnia, i będą przemierzały w czasie 9-11 dni trasę od 220 do 320 km. Pielgrzymom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Trwajmy w powołaniu”. „Pielgrzymi są bardzo zżyci ze sobą. Przeżywają pielgrzymowanie bardzo głęboko. Widać przede wszystkim entuzjazm wiary i młodzieńczość, bo 80% to młodzież i z tego się bardzo cieszymy” - podkreślał podczas ubiegłorocznej Pielgrzymki bp Edward Frankowski. Pielgrzymowanie uczy człowieka charakteru, bo jednak trzeba pokonywać swoje słabości, trudy i złożyć ofiarę. To nie jest tylko sama modlitwa, ale też trud i wyrzeczenie się wielu rzeczy, ale należy przede wszystkim pamiętać, że pielgrzymka ma na celu charakter modlitewno-pokutny, stanowi swoiste „rekolekcje w drodze”.
Zapisy na Pieszą Pielgrzymkę będą prowadzone w każdej parafii od 24 czerwca do 29 lipca 2007 r., a w sierpniu w miejscach organizacji poszczególnych grup (u księży przewodników). Wierny, który zapisuje się wprost u księdza przewodnika, przynosi zaświadczenie od swego księdza proboszcza stwierdzające, że można go przyjąć. Każdy powinien być świadomy, iż pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym i ma służyć nawróceniu człowieka. Zachęca się, aby pielgrzymi przez spowiedź świętą w swoich parafiach i w stanie łaski uświęcającej wyruszyli w drogę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu