Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
"Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Czas Wielkiego Postu zaprasza nas do refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Otrzymując Je możemy nauczyć się jak we właściwy sposób przebaczać i miłować naszych braci. Gotowość do przebaczania niech będzie dla Was nie tylko postanowieniem wielkopostnym, ale również stałym usposobieniem w Waszym chrześcijańskim postępowaniu. Z serca Wam błogosławię".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
"Drodzy bracia i siostry, zastanawiamy się dzisiaj nad piątym błogosławieństwem Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Jest w nim pewna cecha szczególna: Ci, którzy pełnią uczynki miłosierdzia, dostąpią miłosierdzia.
Temat wzajemności przebaczenia wielokrotnie powtarza się w pismach natchnionych, gdyż Miłosierdzie jest sercem samego Boga! Pan Jezus mówi: odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”. Zachęca nas byśmy modlili się słowami: „Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili”. Istnieją dwie rzeczy, których nie można od siebie oddzielać: przebaczenie innym i to, które otrzymujemy. Wiele osób jednak nie potrafi przebaczyć. Doznana krzywda często wydaje się tak wielka, że przebaczenie staje się podobne do wspinania się na bardzo wysoką górę. Piąte błogosławieństwo wskazuje na tajemnicę miłosierdzia: przebaczając drugiemu otrzymujemy przebaczenie. Bóg zawsze nas uprzedza i daruje nam jako pierwszy. Doznając Jego miłosierdzia, my z kolei stajemy się zdolni, by przebaczyć innym. Miłosierdzie stanowi centrum życia chrześcijańskiego: nie ma chrześcijaństwa bez miłosierdzia. Jest ono jednym z najpiękniejszych owoców miłości. Miłosierdzie Boże jest naszym wyzwoleniem i naszym szczęściem. Musimy przebaczać, bo potrzebujemy, by nam odpuszczono."