Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca otrzyma od Papieża paliusz, który jest znakiem wyższej władzy kościelnej.
Paliusz jest bardzo starym znakiem, który biskupi Rzymu noszą już od IV wieku. Może być uważany za obraz Chrystusowego jarzma, jakie biskup bierze na swe ramiona. - Boże jarzmo jest wolą Boga, którą my przyjmujemy. A wola ta nie stanowi dla nas jakiegoś wewnętrznego ciężaru, który nas przygniata i odbiera wolność - powiedział Benedykt XVI podczas ceremonii liturgicznego przyjęcia paliusza biskupa Rzymu.
Do tych papieskich słów odwołuje się abp Kazimierz Nycz. - Tę całą bogatą symbolikę i wymowę paliusza będę się starał stosować - powiedział w rozmowie z „Niedzielą” abp Nycz. - Ten tekst cały czas czytam i będę w dalszym ciągu czytał. Z nich będę czerpał naukę i wskazówki - dodał Metropolita Warszawski.
Paliusz jest długą zamkniętą wstęgą, wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma krzyżami z czarnej wełny, nakładaną przez głowę i spływającą na piersi i plecy. Prawo jego noszenia mają papież oraz arcybiskupi metropolici tylko na terenie ich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii. Paliusz jest symbolem więzi łączących pasterzy tych prowincji z Kościołem powszechnym i jego pasterzem, czyli biskupem Rzymu. Paliusze są tkane z wełny jagniąt, które Papież święci zawsze 21 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki.
(as)
Pomóż w rozwoju naszego portalu