Reklama

Sztuka

Hot Jazz Spring Częstochowa

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

evoo73 / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 31 maja - 2 czerwca 2013 r. w Częstochowie odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego.

W programie Festiwalu znajdą się m. in. Parada Nowoorleańska od pl. im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej. Na Festiwalu wystąpią: Jazz Band Ball Orchestra, Five O'Clock Orchestra, Janusz Szrom & Tador Swingtet, Leliwa Jazz Band, Ewa Konarzewska, Blues Fellows Swingin Band, The Warsaw Dixielanders, Sebastian Büscher Quartet, Irena Gałązka, Neil Wilde, Wojtek Kamiński, Wojciech Karolak, Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski i Eugeniusz Marszałek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna Zbigniewa Burdy " 8 x Hot Jazz Spring".

Festiwal ten po raz pierwszy zorganizowany został w 2002 r. Jego pomysłodawcą jest zespół Five O'Clock Orchestra - dwukrotny zdobywca prestiżowej "Złotej Tarki" (2001, 2002).

Częstochowa od wielu lat jest jednym z ważniejszych ośrodków promowania muzyki jazzowej. W mieście działają: Stowarzyszenie Jazzowe oraz kluby jazzowe. Z Częstochową związany jest m. in. znany i ceniony zespół jazzowy „Five O’Clock Orchestra”. W Częstochowie działa również Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, kornecista jazzowy i kompozytor. Z Częstochową związany był również Krzysztof Komeda Trzciński (1931-1969) polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce.

Więcej nt. programu Festiwalu i jego historii TUTAJ

2013-05-29 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywracają pamięć muzykującego górala

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2019, str. 7

[ TEMATY ]

muzyka

górale

UG Istebna

Ks. Krzysztof Pacyga święci pomnik

Ks. Krzysztof Pacyga święci pomnik
Mieszkańcy Koniakowa uczcili pamięć muzyka Jana Sikory (1937-2015) – „Gajdosza” z Małej Łączki. Przed tzw. „Starą karczmą” w Koniakowie stanął pomnik tego znanego w środowisku górali z Trójwsi Beskidzkiej muzykanta, który poprzez swoją twórczość – jak zaznaczają górale – wyrażał miłość do świata, otaczającej go przyrody i ludzi. Od dzieciństwa był związany z Koniakowem, stąd też grupa osób z Trójwsi wyszła z inicjatywą upamiętnienia jego osoby. Michał Ligocki i Krzysztof Bolik zaproponowali wyrzeźbienie pomnika, czego dokonał rzeźbiarz Bolesław Michałek z Istebnej. We współpracy z sołtysem Koniakowa Janem Gazurem, radą sołecką i pracownikami Urzędu Gminy w Istebnej udało się zrealizować przedsięwzięcie. Pomnik poświęcił proboszcz miejscowej parafii św. Bartłomieja Apostoła ks. Krzysztof Pacyga. Po odmówionej modlitwie dalsza część uroczystości była okazją do wspomnień osób związanych z Janko Gajdoszem oraz czasem na wspólne muzykowanie w rytmie góralskim.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz z Grenlandii: traktujcie nas jak ludzi, a nie kawałek ziemi na sprzedaż

2026-01-09 23:17

[ TEMATY ]

Grenlandia

Adobe Stock

Traktujcie nas przede wszystkim jak ludzi, a nie jak kawałek ziemi na sprzedaż – z takim apelem zwrócił się proboszcz katolickiej parafii w Nuuk na Grenlandii, ks. Tomaž Majcen, komentując deklaracje prezydenta USA o tym, że Stany Zjednoczone potrzebują przejąć Grenlandię ze względów bezpieczeństwa. Słoweński franciszkanin konwentualny w rozmowie z włoską agencją SIR wyraził zaniepokojenie słowami Donalda Trumpa i podkreślił, że „Grenlandia nie jest na sprzedaż”.

„Szczerze mówiąc, tak, martwię się. Dla każdego, kto mieszka tutaj, w Nuuk, słowa ważnego światowego przywódcy, że «Grenlandia jest potrzebna» brzmią dziwnie. Niepokoi mnie, że nasz dom można traktować jako kawałek ziemi, a nie wspólnotę ludzi z rodzinami, tradycjami i wiarą. Ton wielu z tych wypowiedzi był również dosadny, a nawet niepokojący, zwłaszcza gdy mowa była o kontroli lub własności naszej wyspy” – stwierdził proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję