Zespół badawczy działający na Politechnice Wrocławskiej pod przewodnictwem prof. Marcina Drąga rozpracował ważny dla działania koronawirusa SARS-CoV-2 enzym. Na podstawie informacji zdobytych przez polskich naukowców będzie można poszukiwać leku na COVID-19.
- Nasz wkład w epidemię COVID-19. W pełni zbadaliśmy naszą technologią jeden z najważniejszych medycznie enzymów w nowym wirusie – proteazę SARS-CoV-2 Mpro i porównaliśmy z proteazą z SARS z 2003 roku. Wyniki mogą być wykorzystane do projektowania leków i testów diagnostycznych. Nie założyłem na te dane patentu więc korzystajcie dla dobra wszystkich. Jak zwykle wspaniała współpraca z prof. Rolfem Hilgenfeldem – napisał na swoim koncie fejsbukowym 8 marca prof. Drąg.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Polacy udostępnili już swoje wyniki za darmo naukowcom z całego świata. – To jest prezent z mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych – komentuje w serwisach prasowych wrocławski naukowiec.
Wybitny polski chemik prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej jest laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019, czyli tzw. polskiego Nobla, specjalizuje się w chemii biologicznej i medycznej. Pracuje w Zakładzie Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej. Jest wielokrotnym stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zrealizował wiele grantów badawczych, m.in. z budżetu Narodowego Centrum Nauki oraz polskich i zagranicznych uczelni, instytucji i organizacji, finansujących zaawansowane technologie naukowe. Profesor pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii. W pracy naukowej zajmuje się badaniem enzymów proteolitycznych (proteaz). Odpowiadają one za rozwój większości chorób cywilizacyjnych. Na swoim koncie ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach.