„Trza, aby każdy niósł tyle, co może i aby każdy doniósł, dokąd może - dalej to Boża jest rzecz, nie człowiecza. Jeno się jeszcze zbudzi w pokoleniach pamięć i wola, coby iść tak samo - jeno jakobyś rozrzucał, obsiewał.
K. Wojtyła, Jeremiasz
Młodzi aktorzy swojemu Patronowi” - pod takim hasłem już po raz drugi Szkoła im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej zorganizowała przegląd szkolnych teatrów, które w tym roku zaprezentowały tematykę patriotyczną w baśni, legendzie, bajce. 30 maja zgromadził w szkolnych murach, od dość wczesnych godzin, utalentowane dzieci i młodzież ze szkół „papieskich” w Chwałowicach, Nowosielcu, Pysznicy, Woli Rzeczyckiej, gimnazjalistów z Potoczka i Ulanowa. Na szkolnej scenie wyrastały zaczarowane postaci Piasta i jego syna Ziemowita, którym aniołowie objawiają dziwne wyroki o królewskiej godności i początkach nowego państwa (Chwałowice i Nowosielec). Odbijał się bajkowo w legendzie lokalny patriotyzm ukazujący historię powstania i etymologię nazwy miejscowości (Pysznica), a gospodarze wydarzenia zaprezentowali mądrą opowieść „Jak to ze lnem było”. Ambitnie bardzo do tematu II Przeglądu podeszli uczniowie z Potoczka, prezentując inscenizację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, koncentrując się na motywie „a to Polska właśnie” i ukazując Polskę jako miejsce współistnienia różnych stanów, kultur, obyczajowości i postaw. Wywołujące śmiech, a jednocześnie odsłaniające tajemnice życia flisaków przedstawienie zaprezentowali gimnazjaliści z Ulanowa, zdobywając w kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce.
Ocena jury nie była wcale łatwa, gdyż gra aktorska, zaangażowanie, pomysł i wykonanie wskazywały na wysoki poziom Przeglądu - ale jak przypomniał to w homilii, podczas Mszy św. bp Edward Frankowski, rywalizacja nie jest istotnym rysem tego spotkania, a zaprezentowanie tego, co może innych ubogacać i innym pewne rzeczy podpowiadać. Tego uczy przykładem swojego życia Patron wszystkich zgromadzonych w Woli Rzeczyckiej - Jan Paweł II. I na zaprezentowanie się, a nie zdobywanie pierwszych miejsc stawiają organizatorzy tej ważnej inicjatywy: dyrektor Barbara Pankowska, ks. Marcin Hejman, Grono Pedagogiczne, jak i cała szkolna społeczność - wielkie uznanie należy się im za podjęcie tej ciekawej inicjatywy, która już na stałe wpisała się w kalendarz spotkań „papieskich” szkół. Ubogaceni wspólnym spotkaniem, z nagrodami i uśmiechami wracali do swoich środowisk młodzi aktorzy, obiecując, że za rok, swojemu Patronowi, zagrają po raz kolejny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu