Działań i osiągnięć Ordynariusza, uczynionych dla miasta w ciągu 15 lat pobytu, nie krył zarówno Daniel Miklasiński - przewodniczący Rady Miasta, jak i Kazimierz Górski - prezydent. Obaj byli zgodni, że postawa bp Śmigielskiego powinna wyznaczać standardy postępowania i nadawania tytułu Honorowego Obywatela Sosnowca.
Włodarze miasta podkreślili, że bp Adam Śmigielski jest osobą, która stoi ponad podziałami, ale jednocześnie przyczynia się do zjednoczenia i pokazuje właściwą drogę postępowania. Jest również osobą, do której zawsze można przyjść, jeśli ma się problemy. „Wręczając tytuł Honorowego Obywatela Sosnowca uświadamiam sobie, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto przeszło ogromną transformację, co jest zasługą m.in. bp. Śmigielskiego” - powiedział Kazimierz Górski. „Kilka dni temu miałam zaszczyt uczestniczyć w otwarciu Muzeum Diecezjalnego w Sosnowcu, które powstało z darów i dzięki zaangażowaniu Księdza Biskupa. Oglądając wystawione eksponaty zdałem sobie sprawę z zaangażowania i skali działań pierwszego Biskupa sosnowieckiego. Jest ono naprawdę imponujące” - dodał.
Odbierając wyróżnienie bp Adam Śmigielski podkreślił, że nie jest przyzwyczajony do odbierania odznaczeń czy do przyjmowania wielkich godności. „15 lat temu podjąłem na tej ziemi posługę biskupią bez względu na to, jakie były opcje i zdania co do mojej osoby. I tak Sosnowiec stał się stolicą diecezji i miastem biskupim” - przypomniał. Ordynariusz nie stronił też od bardziej osobistych wypowiedzi. „W swoim życiu miałem trzy ojczyzny. Pierwszą opuściłem mając niespełna 18 lat życia - to był Przemyśl. Następnie przebywałem w Zgromadzeniu Salezjańskim. Wiązało się to z posługą kapłańską i naukową w kraju i za granicą. Trzecią ojczyzną jest Sosnowiec. Nigdy wcześniej nie spodziewałem się, że Zagłębie będzie przedmiotem mojej służby, i że tak pokocham Sosnowiec - jako miasto przeznaczone mi przez Ojca Świętego Jana Pawła II” - powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego.
Ciepłych słów, które przecież były tylko nazwaniem i wyszczególnieniem działań Biskupa sosnowieckiego, nie brakowało w laudacji.
„W swojej pracy - czytamy w uzasadnieniu - był niestrudzony, w kontaktach z wiernymi bezpośredni, przez co zaskarbił sobie wiele oznak wdzięczności. W centrum jego posługiwania należy zauważyć wielką troskę o biednych i chorych. Biskup skutecznie zachęca księży diecezjalnych do organizowania pomocy charytatywnej dla biednych i potrzebujących takiego wsparcia. Ważnym podkreślenia jest również fakt, że Ordynariusz diecezji sosnowieckiej jest otwarty na współpracę z samorządem miejskim Sosnowca, nie tylko żywo interesuje się problemami miasta, ale także uczestniczy w ich rozwiązywaniu. Zachowuje w tych sprawach wielkie zrozumienie, takt, wyczucie społeczne, delikatność i łagodzenie napięć społecznych, co jedna mu wielkie uznanie. Wśród zasług Jego Ekscelencji należy przede wszystkim wymienić współudział w inicjatywie o historycznym znaczeniu dla Sosnowca - przybycia do miasta Papieża Jana Pawła II w roku 1999. Jako współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego wizyty wniósł wiele pozytywnych inicjatyw oraz współtworzył z władzami miasta korzystną atmosferę, która zaowocowała wspaniałą organizacją i przebiegiem wizyty”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu