Dziś rano po raz pierwszy odbyła się transmisja internetowa Mszy święty z kaplicy prywatnej z domu biskupów łódzkich. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.
Nawiązując do proroctwa z księgi Micheasza łódzki pasterz powiedział - Izrael jest jak owce ściśnięte dookoła jakimś mocnym ogrodzeniem – taki obraz jakby żywcem wzięty z naszego doświadczenia – poczucie oblężenia przez zło, jakie nas atakuje. Wśród tych owiec jest Pasterz, który jako pierwszy przebija się przez to ogrodzenie, a za Nim przechodzą owce. Pasterz przebija się pierwszy! – zaznaczył abp Ryś.
- To proroctwo o Pasterzu wraca też w dzisiejszym pierwszym czytaniu. Bóg będzie tym który nas pasie. To jest takie słowo, które nas mocno ukierunkowuje. Kiedy szukamy nadziei - tak jak w tym czasie - który przeżywamy - trzeba nam bardzo mocno trzymać się Pasterza. Ta nadzieja nasza nie jest taką nadzieją automatyczną na prostą zmianę okoliczności, ale ta nadzieja bierze się z tego, że trzymamy się Pasterza, że słuchamy tego, co Pasterz mówi, spożywamy pokarm, który nam Pasterz daje, przyjmujemy dary, które nam daje. Pierwszy dar, który nam dziś Pasterz daje, to jest wybaczenie grzechów – wybaczenie kompletne. Takie, że Bóg wrzuca nasze grzechy w głębokości morskie, stamtąd nie wypłyną już nigdy! – podkreślił kaznodzieja.
Pod koniec liturgii arcybiskup Grzegorz zaprosił do wspólnej modlitwy przez Internet już jutro o godz. 7:30. Liturgia będzie celebrowana z kaplicy prywatnej metropolity łódzkiego.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej
Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, który daje początek niezwykłej Liturgii. Potrwa ona cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę, a w Niedzielę Wielkanocną zakończy się błogosławieństwem. Podczas tej Mszy Świętej, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. W łódzkiej katedrze wieczornej liturgii upamiętniającej ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przewodniczył abp Grzegorz Ryś.
Podczas homilii metropolita łódzki odwołał się do liturgii słowa o ustanowieniu Eucharystii. Powiedział o najwcześniejszym i najpóźniejszym tekście opisującym to wydarzenie. - Można by powiedzieć tak, że u świętego Pawła i w Ewangeliach synoptycznych mamy zapisane, co Jezus powiedział, ustanawiając Eucharystię, a u świętego Jana mamy napisane w jakim Duchu to czynił, z jaką wewnętrzną postawą - powiedział abp Ryś.
CZYTAJ DALEJ
Franciszek: Uczmy się od Maryi uległości wobec natchnień Ducha Świętego
Do uczenia się od Maryi „uległości wobec natchnień Ducha, zwłaszcza gdy sugeruje On, abyśmy «poszli z pośpiechem» i wyruszyli z pomocą komuś w potrzebie, jak to uczyniła zaraz po tym, gdy odszedł od niej anioł” zachęcił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Tematem jego katechezy była relacja między Maryją a Duchem Świętym.
Na wstępie Ojciec Święty zaznaczył, że pobożność maryjna jest jednym ze środków uświęcenia w Kościele, za pomocą których Duch Święty prowadzi nas do Jezusa. Jest ona listem napisanym Duchem Boga żywego, który mogą czytać także ludzie prości. Jej „tak” reprezentuje „szczyt wszelkiej postawy religijnej wobec Boga.
CZYTAJ DALEJ