Kolejny raz wyruszyliśmy w pielgrzymce na Jasną Górę, aby razem z kilkoma tysiącami studentów z całej Polski pokłonić się przed obliczem Matki Bożej. Nasza 10-osobowa grupa studentów na czele z ks. Andrzejem Witerskim - duszpasterzem akademickim naszej diecezji wyjechała wczesnym rankiem, aby od początku uczestniczyć w pielgrzymkowym programie.
Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Budujemy na Skale”. Organizator pielgrzymki ks. Bogdan Bartołd z centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Warszawie podkreślał: „Skała, którą jest Chrystus, jest nam niezbędna i konieczna w tej naszej budowli. Jeśli chcemy budować coś trwałego, to nie wyobrażamy sobie, żebyśmy budowali bez Niego, tylko razem z Nim i na Nim”.
Na pielgrzymkę przyjechała młodzież z dużych i mniejszych ośrodków akademickich, m.in. z: Wrocławia, Bydgoszczy, Siedlec, Poznania, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Krakowa, Legnicy, Krosna, Zielonej Góry, Torunia, Włocławka. Nasza drohiczyńska grupa, choć nieliczna, była zgrana i otwarta na inne wspólnoty. Nie czuliśmy się zagubieni, a doświadczyliśmy jedności w różnorodności. Najpełniej odczuwaliśmy pogłębioną więź we wspólnocie akademickiej podczas Mszy św., gdy spotykaliśmy się z Bogiem oraz z Jego i naszą Matką.
W spotkaniu studenckim wzięli również udział duszpasterze, rektorzy i profesorowie akademiccy z całego kraju.
W sobotę po powitaniu zebraliśmy się w Bazylice Jasnogórskiej i wysłuchaliśmy wprowadzającej konferencji ks. Michała Muszyńskiego z Warszawy. Następnie na Jasnej Górze rozpoczęły się spotkania dyskusyjne ze znakomitymi prelegentami: ks. Andrzejem Zwolińskim, Jackiem Pulikowskim, Szymonem Hołownią i Rafałem Dutkiewiczem. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, gdyż spotkania odbywały się równocześnie w czterech różnych miejscach.
Wieczorem zjedliśmy polową kolację. Czuliśmy się wówczas wyróżnieni, bo oprócz Duszpasterstwa Akademickiego z Częstochowy, które przygotowało kilka tysięcy bułek, wymienione było nasze duszpasterstwo z Drohiczyna, które przywiozło ze sobą pół tony wędlin! A to wszystko dzięki naszemu ks. Andrzejowi Witerskiemu, który nie pozwolił, aby studenci byli głodni, i zatroszczył się nie tylko o swoich, ale i o brać akademicką z całej Polski.
Późnym wieczorem tradycyjnie uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a po nim odbyła się Msza św. na wałach. Po Mszy św. czas zaplanowany był bardzo interesująco i rozrywkowo. Do wyboru były: koncert zespołu „Acoustic Preis”, projekcja filmu „I nie opuszczę Cię aż do śmierci…” oraz spotkanie z jego autorami i bohaterami lub Teatr „A” ze sztuką „O aniołach”. Oczywiście, wszystko za darmo i w dobrym towarzystwie. Po tych wszystkich wrażeniach, choć zmęczeni, poszliśmy na nocne czuwanie do Kaplicy Cudownego Obrazu. Cała pielgrzymka zakończyła się uroczystą Eucharystią w niedzielny poranek, której przewodniczył bp Marek Jędraszewski.
Tegoroczna 71. Pielgrzymka Akademicka wzbudziła w nas wspomnienia ze spotkania Papieża Benedykta XVI z młodymi na krakowskich Błoniach. Podobnie zresztą powiedział ks. Bogdan Bartołd: „Pomyśleliśmy, że chcemy jeszcze raz przeżyć te piękne, wspaniałe dni, które przeżywaliśmy z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w trakcie jego pielgrzymki do naszej ojczyzny i tego niesamowitego spotkania w Krakowie”.
Kolejny raz pojechaliśmy do Częstochowy, by umocnić naszą przyjaźń z Matką Bożą i powierzyć Jej nasze plany i codzienne troski. Można powiedzieć, że pielgrzymka była nie tylko radosnym spotkaniem młodych ludzi, ale rodzajem rekolekcji, skupienia, spotkaniem z Bogiem i dorastaniem do miłości i odpowiedzialności. Te dni były dla nas szansą na odkrywanie sensu budowania własnego życia na skale, którą jest Jezus.
Wyjazd był dla nas wszystkich wyjątkowym przeżyciem. Już w drodze powrotnej razem z Księdzem Andrzejem planowaliśmy następną pielgrzymkę akademicką. Mamy też nadzieję, że jak co roku pojawią się nowi młodzi ludzie, którzy razem z nami zechcą wziąć udział w tej uczcie dla ciała i ducha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu