Reklama

U Pani Trzebiatowskiej po roku... (2)

Już w najbliższą sobotę 19 maja w Trzebiatowie modlitwą i wdzięczną myślą powrócimy do radosnych chwil sprzed roku, gdy koronami uwieńczony został wizerunek królującej w tym miejscu Matki Bożej Łaskawej, patronki sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Przed tygodniem przypomnieliśmy sobie najistotniejsze fakty historyczne oraz kontekst duchowy, który doprowadził do ubiegłorocznej koronacji. Obecnie w rozmowie z kustoszem sanktuarium, a zarazem proboszczem parafii w Trzebiatowie, ks. Andrzejem Dowalem przyjrzymy się temu, jakie owoce przyniosło ukoronowanie obrazu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Gołębiowski: - Rok to niewielka przestrzeń czasowa. Ale jest to z pewnością dobra okazja do reminiscencji dotyczących dziedzictwa koronacji obrazu Pani Trzebiatowskiej?

Reklama

Ks. Andrzej Dowal: - Niewątpliwie koronacja przyczyniła się do sporego ożywienia życia religijnego w Trzebiatowie, jak i do wzrostu kultu maryjnego tego miejsca. Dostrzegamy to w wielu wymiarach. Najważniejszy to trzecie soboty miesiąca, przeżywane jako pokoronacyjna nowenna wdzięczności. Przez 9 miesięcy przybywali na nią tłumnie pielgrzymi zarówno z okolic, jak i z naszej oraz koszalińsko-kołobrzeskiej diecezji. Warto tu docenić stałą grupę z par Opatrzności Bożej ze Szczecina, która z proboszczem ks. Tadeuszem Szpondrem każdego miesiąca przybywała z własnym dodatkowym programem spotkania z Maryją, np. poprzez Drogę Krzyżową. Ważnym akcentem tych sobót była obecność o. Józefa Witko OFM, który prowadził misje przed koronacją i przez kolejne 9 miesięcy przybywał, aby być moderatorem nowenny. Główną częścią tych spotkań była Msza św. z homilią sprawowana przez kustoszy naszych diecezjalnych sanktuariów. Następnie po Mszy św. odbywało się nabożeństwo uzdrowienia prowadzone przez o. J. Witko. Chcę powiedzieć, że już od września kontynuować będziemy dni skupienia u Matki Bożej w 3. sobotę miesiąca. Zapraszamy więc ponownie wszystkich pielgrzymów, by korzystali licznie z tych niezwykle głębokich w treści spotkań. O owocności koronacji świadczy także wymowa liczba. Przez ten rok celebrowało Mszę św. przed obrazem blisko 150 kapłanów, często przybywających w zorganizowanej grupie wiernych. Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich obchodził tutaj abp Zygmunt Kamiński. W czasie sezonu letniego odnotowaliśmy 8 600 osób, które weszły na nasz taras widokowy, znajdujący się na wieży, za czym idzie także wejście do wnętrza sanktuarium i oddanie hołdu wizerunkowi Maryi w trzebiatowskim obrazie. Dotychczas zapisane zostały dość spore trzy księgi wpisów dziękczynno-błagalnych, które obrazują gesty osób odwiedzających sanktuarium. Niedawno przybyła do nas piesza pielgrzymka młodzieży z I LO ze Szczecina! O zainteresowaniu sanktuarium świadczy chociażby liczba wejść na stronę internetową parafii. Jak oblicza ks. Piotr Kilian, opiekujący się tą stroną od października 2005 r., czytało o nas 29 748 internautów, przy czym w okolicach koronacji liczba ta sięgała ponad 350 wejść dziennie. Naszym zamierzeniem jest dołączenie do tej strony forum dla wypowiedzi pielgrzymów, a także możliwości wirtualnego zwiedzania sanktuarium. Ma to znaczenie, gdyż otrzymujemy sygnały od trzebiatowian mieszkających za granicą, którzy z chęcią czytają o tym, co dzieje się u nas. Dostałem także kilkanaście listów z głębi Polski, które w miłych słowach świadczą o rosnącym zainteresowaniu Trzebiatowem. Zostaliśmy także docenieni w prestiżowym wydawnictwie Księży Pallotynów „Miejsca święte w Polsce” i odnotowani z bogatą historią oraz relację z koronacji.

- Przypomnijmy może głęboką wymowę obrazu, a szczególnie otaczających go kurtyn. To w nich zawarto głębokie przesłanie streszczające meritum istnienia sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To najistotniejszy motyw, który ma przemówić do pielgrzymów. Obraz ukazuje Maryję trzymającą w dłoniach Jezusa, który otwiera ramiona, by przygarnąć świat. Jest to wspaniały symbol ukazujący Bogurodzicę, przez którą Jezus przychodzi do człowieka. Maryja staje się w ten sposób bramą dla przychodzącego Zbawiciela. Odwiedzając sanktuarium, koniecznie trzeba spojrzeć na kurtyny zasłaniające obraz. Przedstawiają one scenę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, spotkania dwóch matek oczekujących potomstwa, spotkania Syna Bożego i św. Jana Chrzciciela. Przemawia ta scena dialogiem o macierzyństwie, świętości życia, troską o każde poczęte życie. Nasze sanktuarium pragnie w czasach kryzysu małżeństwa, rodziny, szacunku dla życia być jednoznacznym głosem wołającym o godność dla tych wartości. Bardzo chcę, aby przed obrazem Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny modliły się rodziny, kobiety w stanie błogosławionym, wszystkie matki, całe rodziny, by tutaj dokonywało się hartowanie sumień i nieugiętych ludzkich postaw. Idziemy więc za wskazaniami Jana Pawła II mówiącymi o tym, że przyszłość Kościoła zależy od zdrowych rodzin.

Reklama

- Sanktuarium związane jest z parafią. Jak więc fakt koronacji wpłynął na życie religijne samych trzebiatowian?

- Także i w tym wymiarze dostrzegam wielkie ożywienie. Sanktuarium żyje parafią, która przecież, na co dzień stanowi siłę dla naszych wiernych. Dostrzegamy to po ożywieniu życia duchowego, częstszych spowiedziach, udziale w nabożeństwach. Obraz odsłaniany jest o 6.30 i poza sezonem zasłaniany tuż po południowej modlitwie „Anioł Pański” i krótkim nabożeństwie z refleksją maryjną, na które codziennie przychodzi kilkanaście osób. Przez godzinę pełniony jest wtedy dyżur w konfesjonale, a w przyszłości chcemy wprowadzić stały dyżur. W lecie ze względu na turystów obraz odsłonięty jest cały dzień aż do zakończenia wieczornej Mszy św. W każdą sobotę odprawiamy wieczorem Nowennę do Matki Bożej Trzebiatowskiej, zatwierdzoną przez Kurię Metropolitalną. Po Mszy św. aż do Apelu trwa modlitwa za rodziny, w intencji ochrony życia i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

- Przedstawmy na koniec program uroczystości 1. rocznicy koronacji obrazu, która odbędzie się w najbliższą sobotę 19 maja.

- Przygotowaniem do rocznicy były kolejne misje święte, które poprowadzili w dniach 6-13 maja ponownie ojcowie franciszkanie. W dniach poprzedzających rocznicę odbędzie się jeszcze triduum modlitewne wprowadzające w atmosferę rocznicy. 19 maja od godz. 9.00 zapraszamy pielgrzymów, aby gromadzili się w sanktuarium i na placu wokół niego. Warto dodać, że przybędą do nas piesze pielgrzymki z: Cerkwicy, Gosławia, Konarzewa, Mrzeżyna, Niechorza, Rewala i Trzebusza oraz rowerowa z Gryfic. O godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem biskupów i kapłanów z naszej metropolii. Po jej zakończeniu nastąpi wyjęcie obrazu, zamontowanie w feretronie i rozpocznie się uroczysta procesja w kierunku ratusza. Po ustawieniu obrazu na podium Metropolita Szczecińsko-Kamieński odmówi Akt Zawierzenia Archidiecezji Matce Bożej oraz modlitwę ks. Piotra Skargi w intencji Ojczyzny. Odśpiewana zostanie także specjalna suplikacja z 5 wezwaniami. Po zakończeniu procesji wokół rynku obraz powróci na swoje miejsce w sanktuarium. Zapraszamy, więc bardzo serdecznie i licznie wiernych archidiecezji na uczczenie 1. rocznicy ukoronowania trzebiatowskiego obrazu.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księża podejmą post po wydarzeniach w Drobinie

2024-09-17 14:30

[ TEMATY ]

modlitwa

post

pokuta

Drobin

Karol Porwich/Niedziela

Piątek 20 września księża diecezji płockiej przeżyją w sposób pokutny. Została do nich skierowana zachęta, aby spotkali się na wspólnej modlitwie, podjęli post i dobrowolne wyrzeczenia. Będzie to odpowiedź duchowieństwa na niedawne wydarzenia w parafii Drobin.

Ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, delegat biskupa płockiego ds. formacji stałej duchowieństwa zwrócił się do księży diecezji płockiej, aby w związku z ostatnimi wydarzeniami, jakie miały miejsce w Drobinie, podjęli „modlitwę wynagradzającą oraz wzmacniającej duchową więź między kochającymi Boga i Kościół”.
CZYTAJ DALEJ

Kłodzko. Franciszkanie apelują o pomoc po powodzi

2024-09-16 12:10

[ TEMATY ]

franciszkanie

Kłodzko

powódź w Polsce (2024)

Franciszkanie, Prowincja św. Jadwigi

Wnętrze kościoła MB Różańcowej w Kłodzku po zalaniu wodą podczas powodzi

Wnętrze kościoła MB Różańcowej w Kłodzku po zalaniu wodą podczas powodzi

Ojcowie franciszkanie z klasztoru Matki Bożej Dobrej Rady w Kłodzku zwracają się do parafian i ludzi dobrej woli o wsparcie po katastrofalnej powodzi, która nawiedziła w ostatnich dniach dotknęła Dolny Śląsk.

Klasztor oraz kościół Matki Bożej Różańcowej zostały zalane – woda sięgała pod sufit parteru budynku, a w kościele osiągnęła poziom ambony. Mury klasztorne zostały zniszczone, a budynek parafialny jest prawie całkowicie zanurzony w wodzie.
CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: zbiornik Mietków jest nieuszkodzony; z tego kierunku nie ma zagrożenia

2024-09-17 19:53

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

PAP/Krzysztof Cesarz

Zbiornik Mietków na rzece Bystrzyca jest nieuszkodzony, nie ma żadnego przelewu - zapewnił we wtorek wieczorem szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że w związku z tym nie będzie żadnych decyzji ewakuacyjnych. Z tego kierunku nie ma zagrożenia - mówił minister.

"Ponad wszelką wątpliwość stwierdzamy, że ten zbiornik jest nieuszkodzony, nie ma żadnego przelewu. Te informacje pochodziły z innego miejsca, którego waga jest kompletnie inna i nie ma znaczenia dla bezpieczeństwa mieszkańców Dolnego Śląska czy Wrocławia" - powiedział Siemoniak na briefingu prasowym z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję