Spotkanie wszystkich księży proboszczów diecezji, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych, ma miejsce raz, czasem dwa razy w roku. Ma ono na celu koordynację najważniejszych, strategicznych działań duszpasterskich dotyczących każdej parafii. Do wygłoszenia okolicznościowego wykładu zawsze zapraszani są specjalnie wybrani prelegenci, rzadko jednak zdarza się, by byli to najlepsi na świecie fachowcy w danej dziedzinie. Do takich właśnie osób należy bp Antoni Stankiewicz, którego wiedza i kompetencja pozwalają mu rozstrzygać najtrudniejsze w skali globalnej sprawy dotyczące orzekania ważności małżeństwa. Ojciec Święty dał wyraz swego zaufania do tego wybitnego prawnika, mianując go dziekanem Trybunału Roty Rzymskiej.
Duszpasterstwo w sądzie
Reklama
Trybunał Roty Rzymskiej jest najwyższą instancją dla sądów kościelnych na całym świecie, rozstrzygającą sprawy w procesach o orzeczenie nieważności małżeństwa. Bp Stankiewicz w swoim wykładzie, zatytułowanym „Problemy małżeńskie w świetle prac Trybunału Roty Rzymskiej”, skupił się na pokazaniu, że działalność sądów kościelnych jest w swej istocie pracą duszpasterską. Jak naucza Sobór Watykański II, wszystkie w ogóle instytucje eklezjalne mają charakter służebny wobec Kościoła jako misterium. Związek między życiem duchowym i całością problematyki duszpasterskiej wyraźnie ukazywał bp Wilhelm Pluta w swej książce „W trosce o życie wewnętrzne”. Kolejni papieże wielokrotnie wypowiadali się na ten temat, podporządkowując procesy o orzeczenie nieważności małżeństwa najwyższemu celowi Kościoła, czyli zbawieniu, i ukazując pracę sądów jako posługę duszpasterską wobec wiernych.
Wiele miejsca Dziekan Roty Rzymskiej poświęcił nierzadko spotykanemu dziś na świecie zjawisku zbyt łatwego orzekania przez sądy, że małżeństwo jest nieważne. Co ciekawe, w XVIII wieku było to domeną trybunałów działających w Polsce, dziś jednak uchybienia w tym zakresie najczęściej obserwowane są w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 2004 r., na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, Jan Paweł II podpisał instrukcję „Dignitas connubii” poświęconą temu zagadnieniu. Proces sądowy ma na celu ustalenie prawdy w obronie godności małżeństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Małżeństwo i bierzmowanie
Część spotkania księży proboszczów poświęcona została, prowadzonej w naszej diecezji w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania, katechizacji przedmałżeńskiej. Ten etap przygotowania do bierzmowania jest zatytułowany „Powołanie do wspólnoty życia i wiary”. Bp Edward Dajczak i ks. Dariusz Orłowski omówili dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie i podali wskazówki na najbliższą przyszłość.
Koniec gimnazjum i początek szkoły ponadgimnazjalnej to najlepszy czas, by dotrzeć do młodych z treściami dotyczącymi małżeństwa, rodziny i właściwego przeżywania ludzkiej płciowości. Najlepiej zrobić to nie przy pomocy suchych treści, ale świadectwa ludzi żyjących w małżeństwie, stąd troska o to, by w każdym dekanacie były pary małżeńskie odpowiednio przygotowane do tego zadania. Trwa w diecezji poszukiwanie i formacja takich par małżeńskich.
Przed papieską rocznicą
Diecezja zielonogórsko-gorzowska przygotowuje się do uroczystych obchodów 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. Nie mogło w gronie księży proboszczów zabraknąć tego tematu. Omówił go bp Paweł Socha. Ksiądz Biskup wskazał na różne elementy duchowego przygotowania do uroczystości: dekanalne pielgrzymki do Rokitna i Międzyrzecza, homilie i katechezy tematyczne, czytanki majowe zbierające wypowiedzi Jana Pawła II do naszej diecezji, modlitwy w intencji owoców duchowych obchodów rocznicowych; wskazał też na zaangażowanie „Aspektów” w publikację treści związanych z uroczystościami. Głos w sprawach organizacyjnych zabrał też bp Dajczak. Gorąco zachęcał księży proboszczów do rozpropagowania idei pielgrzymki do Gorzowa wśród parafian. Jan Paweł II nawet teraz, po swej śmierci, ma moc gromadzenia ludzi.