W sobotę 24 marca 2007 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia, światowego Dnia Świętości Życia odbył się w Szczecinie „Marsz dla Życia”. Marsz jest również hołdem składanym Największemu Obrońcy Życia naszych czasów - naszemu umiłowanemu słudze Bożemu, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Marsz tradycyjnie wyruszył spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00, a zakończył się Mszą św. w bazylice katedralnej. Rozpoczęła go Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji nienarodzonych oraz tych, którzy są za to odpowiedzialni. Poszczególne dziesiątki odmawiali: przedstawicielka rodziny wielodzietnej - matka dziewięciorga dzieci; przedstawicielka Wspólnoty „Wiara i Światło”; przedstawicielka młodzieży, mama oczekująca dziecka oraz obrończyni życia.
Przedstawiciele dziewięciu różnych środowisk nieśli dziewięć białych róż, które symbolizowały naszą społeczną deklarację, iż zawsze będziemy strzegli i bronili podstawowego prawa człowieka do życia. Róże nieśli: przedstawiciel Kościoła archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Jan Gałecki; przedstawiciel najstarszego pokolenia szczecinian - mężczyzna mający 90 lat; dziecko ocalone; narzeczeni; przedstawiciele wspólnot kościelnych - członkowie Domowego Kościoła; przedstawicielka Diecezjalnego Poradnictwa Rodzinnego; rodzina zastępcza; przedstawicielka młodego pokolenia; przedstawicielka Stowarzyszeń Katolickich - członkini Akcji Katolickiej.
Róże - „deklaracje” zostały wręczone w symbolicznym geście pasterzowi naszej archidiecezji - arcybiskupowi metropolicie Zygmuntowi Kamińskiemu, który przywitał uczestników Marszu w drzwiach bazyliki. Kwiaty te następnie zostały złożone Panu na ołtarzu eucharystycznym. Uczestnicy bardzo licznie wzięli udział w uroczystej Mszy św., a spora grupa przygotowanych uprzednio osób przystąpiła do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Główną myślą, do której odwoływano się w czasie rozważań, były słowa Ewangelii: „...coście uczynili jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili... (Mt 25, 40). W trakcie Marszu przypomniano również najważniejsze myśli z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II mówiące o życiu człowieka. Czytali je kolejno: przedstawiciel osób chorych i niepełnosprawnych - członek Wspólnoty „Wiara i Światło”: „...Cierpiący znajduje [...] nową miarę całego swojego życia, o ile staje się uczestnikiem cierpienia Chrystusa”. Bóg miłuje każdego z nas, szczególnie chorego, cierpiącego, potrzebującego pomocy i choć jest to miłość trudna do zrozumienia dla wielu, to dla nas jest to najlepsza droga do wiecznego szczęścia. Idziemy nią z Chrystusem i innymi ludźmi. (myśl Ojca Świętego Jana Pawła II - Gdańsk, 1987 r.); ginekolog położnik: „...Jedynym, który ma prawo odebrać życie jest Ten, który je stworzył”. Wszyscyśmy zostali stworzeni przez Boga, by kochać i być kochanymi. Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Bądźmy odważni! Pozostańmy wierni Bogu i Ewangelii i przyjmujmy, chrońmy i otaczajmy opieką każde ludzkie życie od momentu poczęcia, każdą osobę chorą, słabą, zagubioną, starą i bezbronną. Nie lękajmy się tej odpowiedzialności! (myśl Ojca Świętego Jana Pawła II - Kalisz 1997 r.); prawnik: „...Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Nikomu nie wolno odebrać drugiemu jego fundamentalnego prawa do życia. W sumieniu każdego Polaka niechaj raz jeszcze zabrzmią słowa Ewangelii: «Wszystko coście uczynili jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili »” (Mt 25, 40). (myśl Ojca Świętego Jana Pawła II - Kalisz 1997 r.)
Marsz zakończyła krótka modlitwa kierownika Centrum Wspierania Rodzicielstwa od Poczęcia w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w intencji nienarodzonych oraz osób za to odpowiedzialnych. Wraz z modlitwą uczestnicy Marszu symbolicznie „zanieśli” do nieba ok. 700 białych balonów napełnionych helem.
W Marszu uczestniczyło według niektórych mediów ok. 2000 osób. Dominującą grupą uczestników była Wspólnota „Wiara i Światło” oraz przedstawiciele innych stowarzyszeń ludzi chorych i niepełnosprawnych. Wielu z nich miało na ramionach białe skrzydła, które symbolizowały duchową łączność z nienarodzonymi.
Wspaniałe świadectwo wiary, dojrzałości religijnej i przywiązania do nauki Ojca Świętego Jana Pawła II dała również szczecińska młodzież licznie zgromadzona i żywiołowo zaangażowana w śpiew. Około 200 młodych ludzi grało na różnych instrumentach oraz służyło pomocą wolontaryjną słabszym oraz dbało o bezpieczeństwo w czasie przemarszu.
Dominującymi kolorami tegorocznego Marszu była biel, symbolizująca nadzieję, radość i zmartwychwstanie, oraz kolor żółty i niebieski, symbolizujące naszą wierność nauczaniu papieskiemu.
Wszystkim sponsorom, współorganizatorom, pomocnikom oraz uczestnikom za dojrzałe świadectwo odważnej wiary składamy serdeczne: Bóg zapłać!
Pomóż w rozwoju naszego portalu