Reklama

Polska

Wieki Post 2020: propozycje rekolekcji wyjazdowych

Jakie rekolekcje wybrać? Gdzie się odbywają? W jakim terminie? Z roku na rok propozycji na rekolekcje wielkopolskie przybywa. Zwykle są organizowane przez zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa, ale i świeckie stowarzyszenia oraz ruchy katolickie. Prezentujemy niektóre z nich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jezu, Eucharystio, życie mej duszy” – to tytuł rekolekcji, które odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w terminie 27-29 marca 2020 r. Jak podkreślają organizatorzy ze Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia "Faustinum", będą to dni spędzone w atmosferze ciszy i modlitwy, by umożliwić uczestnikom osobiste spotkanie z Jezusem Miłosiernym - podczas Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, na modlitwie Słowem Boży, a także przy refleksji nad tekstami z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.

Rozpoczynają się w piątek modlitwą w Godzinie Miłosierdzia o godz.15.00, a kończą obiadem w niedzielę. Pełne milczenie uczestnicy rekolekcji zachowują od piątku wieczorem do niedzieli przed południem. W tym czasie nie można też korzystać z telefonów komórkowych. Będzie również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty lub rozmowy z kierownikiem duchowym. Zgłoszenia są przyjmowane na podstawie formularza dostępnego na Zobacz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Dokąd sięga poczucie odpowiedzialności człowieka, a gdzie Boga? Czy Bóg jest przywódcą? Czy w Jego optyce bliskość w relacji i przywództwo są ze sobą spójne i na jakich zasadach? W jaki sposób zyskiwać co dzień pewność w odniesieniu do Jego współdziałania z nami?” - konfrontacja z tego typu pytaniami w świetle Bożego natchnienia otrzymanego przez Izajasza, będzie przestrzenią dla rekolekcyjnych spotkań pt. „ON wie. Izajaszowa lekcja przywództwa (Iz 40–48)”, zorganizowanych przez Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT w Gródku nad Dunajcem w dniach 28.02−1.03.

Konferencje dla uczestników poprowadzą m.in. Joanna Nowińska SM i Piotr Wszołek, natomiast o opiekę duchową zadbają ks. Grzegorz Piątek SCJ i ks. Przemysław Król SCJ.

Rekolekcje dla studentów i młodzieży pracującej odbędą się w krakowskim Domu Misjonarzy Kombonianów, od 28 lutego do 1 marca. Temat przewodni brzmi „Powrót do źródła”. Będzie czas na medytację Słowa Bożego, trwanie w adoracji przed Najświętszym Sakramentem, codzienną Eucharystię, spowiedź, świadectwo misyjne i rozmowy w grupach.

- Na tych rekolekcjach przez weekend możesz znaleźć dla siebie przestrzeń na modlitwę i refleksję w momentach ciszy, a konferencje będą wprowadzeniem do modlitwy osobistej – czytamy na stronie internetowej wydarzenia. Więcej informacji pod adresem Zobacz

„Wolność wewnętrzna w życiu duchowym” – to tytuł rekolekcji, które w dniach od 06.03.2020 do 08.03.2020 prowadzą przez o. Józef Augustyn i Piotr Słabek w Beskidzie Wyspowym. - Wolność wewnętrzna jest podstawowym wymogiem pracy nad sobą, nawiązywania relacji, przyjmowania i przekazywana miłości. Jak uzyskać i chronić wolność wewnętrzną? Co jej sprzyja? Co zagraża? – wokół tego typu pytań będą toczyły się rozważania.

Reklama

Rekolekcje te łączą milczenie, post, modlitwę i aktywność fizyczną z przekazem treści duchowych, trafiających w sam środek serca. Jak podają organizatorzy, są powrotem do doświadczeń Ojców Pustyni i rozpoczęciem procesu głębokiej integracji wewnętrznej w wymiarze duchowym, psychicznym i fizycznym. Pytania nt. pobytu można kierować na adres: ziarnaprawdy@gmail.com

Dla kapłanów, osób świeckich i konsekrowanych, pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu odpowiedzialnej postawy w stosunku do środowiska naturalnego i zmian klimatycznych oraz pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o encyklice Papieża Franciszka „Laudato Si”, nauce Kościoła o ochronie środowiska, rekolekcje poprowadzą ks. prof. Stanisław Rabiej i prof. Joanna Pijanowska. Poruszą oni temat ochrony środowiska i potrzeby zatroskania o świat.

- Jesteśmy pierwszymi ludźmi, którym przyszło żyć w tak szybko zmieniającym się klimacie. I to na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość planety. Papież Franciszek wskazuje na wiele aspektów, o których na co dzień nie myślimy – pitna woda, pożywienie, powietrze... Nasze codzienne działanie ma ogromny wpływ na życie ludzi na całym świecie, zwłaszcza tych najuboższych. Przyszłość leży w rękach każdego z nas – zachęcają organizatorzy.

Rekolekcje odbędą się w terminie od 09.03.2020 do 12.03.2020 w Dom Rekolekcyjnym „Księżówka” w Zakopanem. Więcej informacji pod adresem: Zobacz

Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na „Wielkopostne zatrzymanie ze Słowem”, które odbędzie się 13-15 marca, pod przewodnictwem ks. Jaceka Nawrota oraz Anety Puszko OV w Ośrodeku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym w Gdańsku Sobieszewie.

Reklama

Prowadzący zaznaczają że będzie to czas zatrzymania, „by dać sobie czas i przestrzeń do odpoczynku, zadawania Bogu ważnych pytań i słuchania odpowiedzi, odkrywania obecności Boga w Słowie i sakramentach, odkrywania i doświadczenia sensu Wielkiego Postu oraz mocy postu, modlitwy i jałmużny, dotknięcia tajemnicy poszczególnych wydarzeń i znaczenia Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty i Niedzieli oraz przygotowania do nadchodzącego Triduum Paschalnego, by przeżyć je głębiej, zaproszenia Zmartwychwstałego Jezusa do swojej codzienności, by w niej doświadczać mocy i łaski zbawienia”. Formularz zgłoszeniowy: Zobacz

Kolejną propozycją są wielkopostne rekolekcje „Lectio Divina” z ks. Markiem Gątarzem. – „Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje” (Mt 16,14). Co te słowa Pana Jezusa tak naprawdę dla nas oznaczają? Jak to jest, że dla jednych Krzyż staje się błogosławiony a inni nim gardzą? W ciszy i na modlitwie zechcemy otwierać serca na moc Słowa Bożego – by razem z Chrystusem iść drogą Krzyża ku pełni życia – zachęcają organizatorzy.

Zakwaterowanie, w dniach od 17.03.2020 do 25.03.2020, zapewni Dom Rekolekcyjny w Nałęczowie. Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc e-maila na adres: dom.rekolekcyjny.naleczow@diecezja.lublin.pl lub pod numerem tel.: 731 045 821.

Na nauki pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary”, dotyczące sprawowania i uczestnictwa w Eucharystii zaprasza w dniach 28.02.2020 - 01.03.2020 ks. Tomasz Fischer. Odbędą się one w częstochowskim Domu św. Kaspra. Duchowny zajmie się omówieniem obrzędów wstępnych Mszy Świętej, a także wygłosi katechezy nt. samej Eucharystii i poszczególnych jej części. Zgłoszenia można kierować pod nr telefonu zgłoszenia 784-336-873.

Wielki Post to okres ruchomy w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Wypada on pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem. W tym roku przypada od 26 lutego do 9 kwietnia.

2020-02-25 14:20

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas na modlitwę i post

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży gościła bp. Jana Sobiło. Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie w dniach 15-18 marca wygłosił tu rekolekcje wielkopostne

Jak przypomniał ks. Grzegorz Stąsiek, proboszcz parafii w Stróży, bp Jan Sobiło trafił do podkraśnickiej wspólnoty jako neoprezbiter. Przez cztery lata wikariatu, pod serdecznym okiem ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Łątki, z wielkim zapałem głosił Dobrą Nowinę. Pierwsza parafia jak pierwsza miłość znalazła w sercu obecnego biskupa stałe miejsce. Wraca niej bardzo chętnie, chociaż ze względu na obowiązki i odległość najczęściej tylko we wspomnieniach.
CZYTAJ DALEJ

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: podejrzany o zabójstwo ratownika w Siedlcach usłyszał dwa zarzuty

2025-01-27 14:13

[ TEMATY ]

prokuratura

Adobe Stock

Podejrzany o zabójstwo ratownika w Siedlcach Adam Cz. usłyszał dwa zarzuty - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Siedlcach prok. Krystyna Gołąbek. Jeden to zarzut zabójstwa, a drugi - czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego.

Prok. Gołąbek przekazała, że pierwszy zarzut dotyczy dokonanego 25 stycznia zabójstwa ratownika medycznego Cezarego L. "W tej sprawie prokurator przyjął, że podejrzany działał w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie" - dodała.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję