Jak świat światem, człowiek pragnął i poszukiwał radości. Tak dzieje się i dzisiaj, jednakże często skutek tych dążeń bywa mizerny. Dlaczego? Ponieważ zapomina się o fundamencie autentycznej radości, którym jest Chrystus. Przypomina o tym „Exsultet” - orędzie paschalne, śpiew kończący obrzęd światła Wigilii Paschalnej. Jego treść niesie przesłanie, wskazujące na najbardziej wzniosłe stany radości. Do prawdziwego radowania się wzywają także śpiewy niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, np. sekwencja „Victimae paschali laudes”.
Muzyka, choć sama w sobie jest asemantyczna (nie ma treści pozamuzycznych), stanowi doskonały środek artystycznego przekazu radości. Łącząc ją ze słowem, wielcy twórcy oddawali cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu, akcentując w swych dziełach zawołanie Alleluja. „Regina caeli laetare, Alleluja” - śpiewamy, modląc się słowami wielkanocnej antyfony. W chorale gregoriańskim odnajdujemy więcej takich przykładów. Szczególną uwagę zwracają wspaniałe melizmaty, czyli długie i bogato zdobione pochody melodyczne na poszczególnych sylabach słowa Alleluja.
Jedną z najciekawszych pereł muzyki wielogłosowej jest majestatyczne „Alleluja” z II części oratorium „Mesjasz” J. F. Haendla. Nie trzeba być melomanem, aby od razu rozpoznać podniosłe motywy melodyczne utworu. Wywierają one olbrzymie wrażenie na słuchaczach, niosąc wieść o Zmartwychwstałym Panu. Kiedy usłyszał je król Anglii Jerzy II, wstał z miejsca, a za nim cała dworska świta. Blaskiem i wykwintnością odznacza się także „Alleluja” z III części motetu „Exsultate jubilate” W. A. Mozarta. Dzieło to cieszy się dużą popularnością wśród publiczności i wykonawców.
Oznaką świątecznej radości jest śpiewanie pieśni wielkanocnych. Do najdawniejszych należy prawdziwa perła „Chrystus zmartwychwstan jest”, urzekająca surowym pięknem melodii. Piękne są także teksty, a to m.in. za sprawą mistrza pióra F. Karpińskiego, który jest autorem słów pieśni „Nie zna śmierci Pan żywota”. Trudno wyobrazić sobie wielkanocne świętowanie bez innych śpiewów, niosących pokój i nadzieję - „Otrzyjcie już łzy, płaczący” czy „Wesoły nam dzień dziś nastał”...
„Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa” - głosi orędzie paschalne. Niech jego przesłanie rozbrzmiewa w nas przez cały okres wielkanocny, a Zmartwychwstały Pan niech będzie naszą drogą w ciągu całego życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu