Spotkanie, organizowane przez parę rejonową Domowego Kościoła rejonu pułtuskiego Bożenę i Jerzego Tomaszewskich, zgromadziło członków Oazy Rodzin nie tylko z tego rejonu, ale również z Płocka, Ciechanowa czy Dobrzynia n. Drwęcą. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Jak powiedział barwnie opowiadający jego historię proboszcz parafii ks. kan. Józef Gawlik, być może to spotkanie stanie się zaczątkiem pielgrzymek rodzin (nie tylko skupionych w Domowym Kościele) do najstarszego miejsca kultu św. Józefa w naszej diecezji.
Tematykę dnia skupienia, za którą od strony duchowej odpowiadał ks. Tomasz Opaliński, wyznaczał temat pracy Ruchu Światło-Życie w roku 2007/2008: „Idźcie i głoście”. „Zbyt często myślimy, że za przekazywanie wiary odpowiedzialni są tylko ci, którzy zajmują się tym niejako »zawodowo« - powiedział redakcji „Niedzieli Płockiej” ks. Opaliński. - Poprzez wybór takiego właśnie tematu dnia skupienia chcemy uświadomić sobie, jak wiele w przekazywaniu wiary zależy od rodzin. To w nich przecież dokonuje się przekaz wiary. Ale ludzie świeccy, żyjący w rodzinach, odpowiedzialni są także za głoszenie wiary nie tylko w kręgu swoich najbliższych, lecz również innym ludziom, zwłaszcza tym, do których nie dotrze »urzędowy« świadek. Do wszystkich chrześcijan skierowany jest nakaz misyjny Chrystusa »Idźcie i głoście«. Ponad ćwierć wieku po wprowadzeniu planu wielkiej ewangelizacji „Ad Christum Redemptorem”, według którego ewangelizatorzy mieli dotrzeć z Dobrą Nowiną do każdego człowieka w Polsce, Ruch Światło-Życie na nowo odkrywa jego aktualność”.
Wygłoszenie programowej konferencji prowadzący powierzył… założycielowi Ruchu Światło-Życie, słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu. Dzięki współczesnej technice i zapobiegliwości oazowiczów z lat 80. uczestnicy dnia skupienia wysłuchali zarejestrowanej kamerą wideo konferencji Założyciela, w której mówił on o aktualności nakazu misyjnego Chrystusa.
Temat ewangelizacji powrócił w czasie homilii, w trakcie której ks. Opaliński, odwołując się do słów papieża Pawła VI z adhortacji „Evangelii Nuntiandi”, że „ewangelizować znaczy przede wszystkim świadczyć zwyczajnie i wprost o Bogu objawionym przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym”, wskazywał na konieczność świadectwa jako codziennej i dostępnej dla każdego formy głoszenia Chrystusa. Aby innym głosić Chrystusa, trzeba najpierw samemu codziennie się z nim spotykać na modlitwie. Trudno więc się dziwić, że w programie dnia skupienia znalazła się także adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Waldemar Dziewulski. Zwieńczeniem spotkania było nabożeństwo rozesłania. Po wysłuchaniu czytań biblijnych, które przypomniały zgromadzonym podstawowe zasady, którymi musi kierować się ewangelizator, uczestnicy spotkania podchodzili, by gestem położenia ręki na księdze Pisma Świętego potwierdzić swoją gotowość do wprowadzenia w życie Jezusowego nakazu „Idźcie i głoście”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu