Duszpasterz w swoim wystąpieniu apelował o wzięcie w duchową opiekę zagrożonych aborcją nienarodzonych dzieci oraz o rozpropagowanie IV Światowego Kongresu Rodzin, który w dniach 11-13 maja bieżącego roku odbędzie się Warszawie. Zachęcał także do objęcia modlitwą debaty sejmowej z 28 marca br., podczas której rozstrzygnąć się miał zapis w Konstytucji RP o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Po prelekcji, której wysłuchali m.in. bp ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, ks. Jan Sopicki i gospodarz katedralnej parafii ks. Zbigniew Powada, rozpoczęła się Msza św., w trakcie której wierni złożyli deklaracje duchowej adopcji. We wprowadzeniu do liturgii nasz Biskup Ordynariusz z goryczą zauważył, że „gdyby tutaj przyszedł z ciekawości zwolennik aborcji czy dostępności środków antykoncepcyjnych, to poczułby się usatysfakcjonowany, bo niewielu się nas zgromadziło. Świadczy to o kryzysie, jaki narasta we wspólnocie ludzi wierzących. Ale równocześnie w takiej chwili jak ta, pamiętajmy o słowach Chrystusa: »Gdzie dwaj lub trzej zebrani są w Imię Moje, tam i Ja jestem«”.
Kilkanaście minut później w swojej homilii biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy przypomniał zebranym o zatrważających owocach propagandy wymierzonej przeciw życiu i ludzkiej godności. - W ostatnich dniach czytaliśmy w prasie, że w Norwegii ponad połowa kobiet poniżej 25 roku życia dokonuje aborcji, a w ośrodkach aborcyjnych w Wielkiej Brytanii każdego miesiąca obsługuje się około 100 młodych dziewcząt, które podjęły się tej zbrodni już po raz drugi. Równocześnie dzieci w brytyjskich przedszkolach i zerówkach mają się uczyć z książek z nowymi bajkami, w których bohaterami są homoseksualiści. A teraz wśród medialnej wrzawy na temat polskiej matki, która wygrała ostatnio proces przeciw tym, dzięki którym urodziła dziecko, zabrakło pytania, jak w triumfie wygranego procesu patrzy ona na swoje dziecko i jak to dziecko spojrzy na nią, gdy dowie się i dorośnie do rozumienia tego, o co ten europejski proces się toczył. W żadnym z tych przypadków, nie można zapomnieć, że powinnością moralną jest traktowanie każdego życia, każdego embrionu w taki sam sposób, jaki przysługuje każdej osobie ludzkiej. Trzeba jednak pamiętać, że w walce z kulturą śmierci nie wystarczy zmienić prawo. Potrzebna jest także przemiana umysłu i serca, by w społeczeństwie przeważał kult życia - podkreślił bp ordynariusz Tadeusz Rakoczy.
Diecezjalny Dzień Świętości Życia, jaki odbył się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej 26 marca br., był odpowiedzią na apel Ojca Świętego Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium vitae”. Jan Paweł II prosił w niej o to: „aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia”. Niestety w naszej diecezji niewiele osób pozytywnie odpowiedziało na prośbę Papieża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu