Encyklika „Slavorum Apostoli” - Apostołowie Słowian ukazała się w 1985 r., a jej treść odnosi się dorobku pracy Świętych Cyryla i Metodego, czy też wizji powszechności Kościoła ponad podziałami kulturowymi. Ponieważ tematyka papieskiej encykliki dotyczy relacji między Kościołem Wschodnim i Zachodnim, miejscem jej prezentacji była świątynia Kościoła greckokatolickiego w Legnicy. Jej budowę rozpoczęto w 1998 r., obecnie trwają prace wykończeniowe i wyposażania wnętrza. Osoba prelegenta również nie jest przypadkowa, gdyż Ksiądz Arcybiskup jest związany z Legnicą, poprzez historię swojego życia i pracę wśród wiernych Kościoła greckokatolickiego w Legnicy (1975-1991) i na Dolnym Śląsku.
Wśród uczestników spotkania obecni byli m.in.: biskup legnicki Stefan Cichy wraz z biskupem pomocniczym Stefanem Regmuntem, oraz biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak. Wszystkich powitał proboszcz legnickiej parafii ks. Mirosław Drapała oraz organizator Legnickiego Roku Jana Pawła II Bernard Adamowicz.
W prezentacji encykliki abp Jan Martyniak przybliżył obecnym osoby Świętych Cyryla i Metodego, oraz sytuację i środowisko czasów, w których podejmowali swoją pracę misyjną oraz trudności, jakie mieli wówczas do pokonania. Przypomniał główne myśli Ojca Świętego, który wskazuje w tym dokumencie na związek między wiarą i kulturą, przedstawia sposoby pokonywania podziałów między narodami, jak również między Kościołami chrześcijańskimi. Rysuje w niej także wizję powszechności Kościoła, obejmującego różne tradycje kulturowe z poszanowaniem ich odrębności. Dodajmy także, że to właśnie Jan Paweł II ogłosił ich patronami Europy. Sama encyklika ukazała się natomiast w 1100. rocznicę dzieła ewangelizacji prowadzonej przez Świętych.
Jak zawsze przy tych spotkaniach nie zabrakło momentu artystycznego. Tym razem zgromadzeni mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru „Syntagma”, prowadzonego przez braci: ks. Bogdana Drozda i Romana Drozda. Kilkanaście pieśni, oraz kilka następujących po sobie bisów, wypełniły mury świątyni, rozbrzmiewającej wielogłosowym śpiewem w wykonaniu członków tego zespołu. Kolejne pieśni wysłuchiwane były z radością i poczuciem szczególnego sacrum, tak charakterystycznego dla wschodniej liturgii Kościoła.
Ostatnim momentem wieczoru była wspólna modlitwa i udzielone błogosławieństwo przez Księży Biskupów Kościoła grecko- i rzymskokatolickiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu