Jest też możliwe, że przedmiotem niemal półgodzinnej rozmowy był też Dokument o Braterstwie Międzyludzkim, który przed rokiem podpisali w Abu Zabi papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar.
Dom królewski zamieszkanego przez większość muzułmańską (ponad 70 proc. mieszkańców) Bahrajnu, od pewnego czasu objawia zainteresowanie dobrymi stosunkami ze Stolicą Apostolską. Pierwszy we współczesnych czasach kościół katolicki w Bahrajnie zbudowano w 1939 r. na działce, ofiarowanej przez rodzinę królewską. Inną działkę rodzina królewska ofiarowała Kościołowi anglikańskiemu, umożliwiając w ten sposób budowę katedry św. Krzysztofa w stolicy kraju, Manamie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W izbie wyższej miejscowego parlamentu zasiada katolicka senator. Król Hamad wydał zgodę na budowę „centrum pokojowego współżycia”, a wśród 10 członków jego zarządu jest bp Camillo Ballin, wikariusz apostolski, któremu podlega ten region.
Król Hamad podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w 2014 r. obiecał wybudowanie nowego kościoła, ofiarował też teren pod jego budowę. Kamień węgielny pod budowę katedry pw. Matki Bożej wmurowano w czerwcu 2018 r. Świątynia ma być sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i Bahrajn.
Świątynia, która pomieści dwa tysiące wiernych, jest budowana 20 km od Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Zakończenie prac jest przewidziane na 2021 rok.
Liczbę katolików w Królestwie Bahrajnu oblicza się na około 80-100 tys., z których część stanowią migranci. Jak podkreślił bp Ballin w rozmowie z wydawanym w Austrii pismem „Information Christlicher Orient”, Kościół w królestwie cieszy się pełną wolnością wyznania. „Możemy swobodnie praktykować swoją wiarę, nie ma żadnych problemów poza jednym: że mamy za mało miejsca”, podkreślił hierarcha.