Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej w homilii, odnosząc się czytanej Ewangelii ze sceną ofiarowania Jezusa w świątyni, podkreślił, że dzisiaj łatwo ulegamy medialnym newsom, a zapominamy, że najgłębszy nurt życia Kościoła przebiega w ciszy. – W ciszy jest Jezus – podkreślał bp Janocha.
Nawiązując do nauczania Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i jego zawołania „Soli Deo”, przedstawił tajemnicę ofiarowania życia Bogu w czterech aspektach. Jako pierwszy z nich wskazał spojrzenie na konsekrację przez pryzmat chrztu. – Chrześcijanin ma swoje życie oddawać Bogu w bliźnich. Chrzest jest już naszą konsekracją. Włącza nas w życie Chrystusa – mówił hierarcha. Zwrócił następnie uwagę, jako drugi aspekt, na fakt, że małżeństwo, jak i konsekracja nie są sobie przeciwstawne i nie można doszukiwać się wyższości jednego powołania nad drugim. – I w małżeństwie, i w życiu zakonnym idzie o jedną, tę samą Miłość – podkreślił biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dodał, że osoba konsekrowana ma z jednej strony kochać, szanować i troszczyć się o świat stworzony przez Boga, o środowisko naturalne i Kosmos, a z drugiej strony wyrzekać się świata przewrotnego, będącego we władaniu złego ducha, który deprawuje i kusi. – Jeśli nie odrzucimy tego, co światowe i zaczniemy mówić językiem tego świata, będziemy jako osoby konsekrowane niepotrzebne – przestrzegał bp Janocha.
Jako czwarty aspekt tajemnicy powołania do życia konsekrowanego hierarcha wskazał przypominanie światu, że wszystko tu na ziemi przemija. – Wasze powołanie zakonne to szczególny, eschatologiczny znak dla świata, wskazujący na niebo. Jesteście solą ziemi i światłem świata – mówił warszawski biskup pomocniczy.
W czasie Mszy św. uczestniczące w niej osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby. Eucharystię poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego w kościele seminaryjnym i procesja ze świecami do archikatedry Krakowskim Przedmieściem.