Księży kardynałów, członków zakonów i zgromadzeń oraz zebranych na Eucharystii pielgrzymów przywitał o. Konrad Cholewa, kustosz sanktuarium.
Mszy świętej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Podczas homilii odniósł się do tajemnicy przeżywanego święta. Mówił, że ofiarowanie Jezusa Bogu Ojcu jest ikoną i stanowi zapowiedź Jego misji oraz ofiary, jaką złoży na krzyżu dla zbawienia świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kardynał przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II. Była to odpowiedź na pogłębiającą się w Kościele świadomość, iż Święto Ofiarowania Pańskiego w sposób szczególny ukazuje sens życia osób zakonnych.
- W zamyśle świętego papieża, celem Dnia Życia Konsekrowanego jest uwielbienie Boga i wyrażenie Mu wdzięczności za wielki i pochodzący z Wysoka dar życia konsekrowanego.
W dalszych słowach mówił, że w dzisiejszych czasach wobec postępującej sekularyzacji jeszcze bardziej jest potrzebne świadectwo osób konsekrowanych.
Reklama
- Osoby konsekrowane, żyjąc według rad ewangelicznych, ślubując ubóstwo, czystość i posłuszeństwo, ukazują i podkreślają w sposób radykalny prymat Boga w życiu człowieka. To jest filar, na którym wszystko się wspiera. Zdajemy sobie sprawę, że oddalające się od Boga społeczeństwo nie rozumie życia konsekrowanego, bo rzeczywiście jest ono formą sprzeciwu wobec pewnej kultury, pewnego braku wrażliwości na sprawy duchowe i na transcendencję.
Kardynał zwrócił uwagę na wagę rad ewangelicznych – ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jakie składają osoby zakonne.
- Trudno sobie wyobrazić życie naszego Kościoła bez osób konsekrowanych, bez prowadzonych przez te osoby różnych dzieł apostolskich na wielu polach,
a przede wszystkich bez ich świadectwa życia oddanego Bogu. Dziękuję wam za to, kim jesteście i co wnosicie w życie Kościoła i społeczeństwa.
Na zakończenie zachęcił, by ufnie i żarliwie modlić się do Pana żniwa o nowe powołania. Prosił też, by wszystkie sprawy Kościoła i wspólnot zakonnych powierzać wstawiennictwu św. Jana Pawła II.
Po Mszy świętej ks. prałat Michał Boguta, były proboszcz z Wilamowic przekazał wota dla Matki Bożej Kalwaryjskiej jako dowód wdzięczności za doznane łaski w pewnej rodzinie.
Słowa podziękowania w stronę kard. Stanisława Dziwisza, kard. Mariana Jaworskiego, sióstr, braci, ojców skierował o. Konrad Cholewa. Podziękował także wiernym świeckim:
- Wam wszystkim, Siostry i Bracia, Bóg zapłać za modlitwę. Módlcie się za nas, módlcie się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, aby młodzi ludzie mieli odwagę odpowiadać na głos Boży – zakończył ojciec kustosz.
Po Mszy świętej księża kardynałowie i koncelebransi udali się na modlitwę przed cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.