Już po raz trzeci w obecnym sezonie organowo-kameralnego franciszkańskiego Festiwalu „Muzyka Młodych u Franciszkanów” mamy przyjemność anonsować Państwu kolejne wydarzenie muzyczne we franciszkańskiej świątyni. Po wspaniałym, momentami wspólnym wraz z chórem kameralnym „Pro Arte” styczniowym kolędowaniu, zanim rok liturgiczny wprowadzi nas w okres Wielkiego Postu, nadeszła pora na czas karnawału, czas radości, uciechy i zabawy. Muzyka potrafi wywołać w człowieku wszystkie stany ducha, i choć każdy z nas odbiera ją w sposób subiektywny, to obcowanie z każdym jej gatunkiem zawsze daje radość i cieszy ludzką duszę. Tym razem zapraszamy naszych stałych, jak i tych bywających tylko okazjonalnie na naszych koncertach słuchaczy, na bardzo mozaikowy program z różnych epok, mniej związany niż zazwyczaj z liturgią, ale swym charakterem nie naruszający powagi świątyni.
III koncert Festiwalu powinien być właściwie zatytułowany „Bardzo Młoda Muzyka u Franciszkanów”. 17 lutego o godzinie 19.15 z młodzieńczą, a raczej jeszcze dziecięcą, ale już dojrzałą radością muzykowania na wiolonczeli podzieli się z Państwem niezwykle młody artysta, który poza występami na znaczących koncertach i festiwalach jest już utytułowany wieloma krajowymi i międzynarodowymi nagrodami w konkursach swojej kategorii wiekowej.
Oprócz młodziutkiego wiolonczelisty Pawełka Czarakcziewa wystąpi dla naszych słuchaczy skrzypaczka Aleksandra Zabłotna, studentka Akademii Muzycznej z Krakowa a do tego duetu dołączy, oczywiście jak zawsze, organista, będący równocześnie od niedawna debiutującym młodym kompozytorem. W tej podwójnej roli wystąpi Piotr Piątek, również student krakowskiej Akademii Muzycznej. O ile jako kompozytor Piotr zadebiutuje na naszym franciszkańskim Festiwalu, o tyle jako koncertujący organista pojawi się na nim już po raz drugi; w pierwszej edycji, mającej swoje miejsce w kościele Franciszkanów w Przemyślu wystąpił z pełnym organowym recitalem, przyjętym długotrwałą owacją. Pragniemy przypomnieć, iż instrument w Przemyślu swoimi rozmiarami i cechami brzmieniowymi pozwalał na prezentację szerokiego zakresu repertuaru literatury organowej, ale niewykluczone, iż jeśli zdobędziemy kolejne fundusze, to po etapie renowacji i konserwacji organów J. Śliwińskiego mogłoby mieć miejsce poszerzenie możliwości wykonawczych instrumentu.
A teraz jeszcze kilka wstępnych informacji o kompozytorach i ich dziełach, którymi młodzi artyści wypełnią czas lutowego, karnawałowego koncertu. Poprzez muzyczny barok (dzieła N. Bruhnsa, J. S. Bacha i G. F. Haendla), przełom baroku i klasycyzmu (J. B. Sammartini), niemiecki neoromantyzm (M. Reger) zawędrujemy do skomponowanych przez Piotra Piątka „Wariacji w stylu Duruflego”, przedstawiciela francuskiego impresjonizmu w muzyce organowej, ale opartych o temat pochodzący z czystego chorału gregoriańskiego. Program szczegółowy na stronie Festiwalu:
Koncert lutowy ma szczególne znaczenie dla miasta Sanoka. 17 i 18 lutego podczas wielu imprez kulturalnych, jakie odbędą się w tym mieście będą zbierane datki na rzecz powiatowego szpitala sanockiego. Także i podczas koncertu u Franciszkanów wszelkie wolne datki będą przeznaczone na ten szczytny cel.
Zapraszają Franciszkanie z Sanoka i Wanda Falk, dyrektor artystyczny Festiwalu
Pomóż w rozwoju naszego portalu