wiceprezes Instytutu Polskiego w Ameryce
Z okazji 50. rocznicy Ślubów Jasnogórskich i 25. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się w Chicago projekcja filmu dokumentalnego „Stefan kardynał Wyszyński - Prymas Polski” zorganizowany 3 grudnia ub. r. przez Instytut Polski w Ameryce. Ponad 60 osób przybyło do centrali Radia Maryja w Chicago, aby przypomnieć sobie o życiu i nauce wielkiego Polaka, kapłana i patriotę, który jednoczył, pokrzepiał i prowadził Kościół Boży w PRL, w trudnych czasach walki o wolność i chrześcijańskie oblicze Narodu.
Słowo wstępne wygłosił Alfred M. Karwowski, prezes Instytutu Polskiego w Chicago. Prezes cytował m.in. słowa arcybiskupa Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wygłoszone 6 sierpnia 2001 r.: „Przychodzimy dziś wspólnie się modlić - dzięki Radiu Maryja uczynimy to jako wielka ogólnopolska rzesza wierzących, prosząc Wszechmogącego Ojca o wyniesienie do chwały ołtarzy tego Sługi Bożego, aby swoim przykładem, swoją mądrością wiary i miłości do Kościoła i Ojczyzny mógł skuteczniej jeszcze usługiwać naszym czasom i ludziom. A czasy są coraz trudniejsze dla ludzi prostych i uczciwych, przywiązanych do tradycji narodu chrześcijańskiego, krzywdzonego dziś niejednokrotnie przez własnych swych synów, którzy lekceważą dobro narodu, depczą sprawiedliwość, a na szpaltach swych gazet bezkarnie naciągają prawdę, atakują Polskę i od dziesiątków lat lansują niemoralność i grzech (…) Kardynał Wyszyński przestrzegał jednak, żebyśmy nie zapominali, że w «aparacie międzynarodowym są zmobilizowane potworne siły, które zawsze czyhać będą na wolność naszego Narodu», Ojciec Święty Jan Paweł II nazywał kardynała Wyszyńskiego Prymasem Tysiąclecia, przez to samo powiedział, że taki Prymas zdarza się raz na tysiąc lat. I oto do takiego nauczyciela przychodzimy dziś po lekcję mądrości, świadomi, że owoc i skutek tej lekcji zależy nie tylko od Mistrza - który jest wielkie, ale i od uczniów, którzy, jak to bywa z uczniami, bywają nieuważni i roztargnieni, niepojętni i nie zawsze pilni”.
Po projekcji poproszono do mikrofonu osoby, które osobiście znały lub spotkały się ze Sługą Bożym. O swoich przeżyciach mówili m.in.: Teresa Birek, krewna Kardynała, siostra Kamila Borowska - loretanka z centrali Radia Maryja w Chicago, Jan Jaworsk -rzecznik prasowy Ordynariatu Wojska Polskiego oraz Jan Jabłoński - wiceprezes Instytutu Polskiego w Ameryce i prezes grupy 3211 ZNP im. Norwida.
Po odmówieniu modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego, preze IRA podziękował ojcu Zbigniewowi Pieńkosowi CSRS, dyrektorowi Radia Maryja w Ameryce Północnej i siostrze Brunonie Nitkiewicz, loretance, za pomoc udzieloną w zorganizowaniu projekcji oraz zaprosił wszystkich uczestników do sąsiedniej sali na tradycyjny poczęstunek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu