Kongres zatytułowany: „Bogactwo wielu lat” jest odpowiedzią na wyzwania Kościoła wobec starzejących się społeczeństw oraz podejmowany przez papieża Franciszka temat dialogu międzypokoleniowego. „Obecnie twarzą Kościoła są osoby młode, ale należy pamiętać, że starsi, którzy całe życie w nim spędzili, mają bardzo wiele do zaoferowania” – powiedział kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a także organizator spotkania.
Reklama
„Każdy, kto pracuje w parafiach, szczególnie w krajach rozwiniętych, wie jak samotne życie wiodą osoby starsze. Papież Franciszek nazywa «kulturą odrzucenia» sytuacje, gdy seniorzy są marginalizowani z powodu swojej rzekomej bezproduktywności.
To zdarza się niestety także w naszych parafiach i diecezjach. Starsi czują się wyłączeni z rodzin, ze społeczeństwa, ale niestety także i z Kościoła. Młodzi zmieniają dziś często miejsca pracy i zamieszkania, pozostają z dala od swoich rodzin. Dla starszych to może być bardzo trudna próba i wielkie cierpienie. Warto czasem pomyśleć, jak my byśmy się czuli odrzuceni, żyjąc samotnie, z rodziną na końcu świata? Dlatego w każdej parafii powinien być wprowadzony program opieki i wsparcia dla osób w podeszłym wieku – powiedział kard. Farrell.
- Obecnie twarzą Kościoła są młodzi. To dobrze, ale trzeba pamiętać o starszych, którzy żyjąc całe dziesięciolecia w katolickich wspólnotach mają bardzo wiele do zaoferowania!
Powinniśmy ich uczynić współodpowiedzialnymi za Kościół, nie jako tych, którzy rządzą i decydują, ale jako tych, którzy potrafią wskazać drogę do odkrycia sensu życia w rzeczywistości współczesnego świata. Dla Kościoła jest niezwykle ważne, aby wykorzystać wiele lat doświadczenia, jakie mają starsze osoby”.